Hlavní železniční trať mezi Prahou a Ostravou ukrývá jednu z největších geologických záhad. Jedná se o skalnatý úsek, kousek od města Choceň na Pardubicku. Během budování železnice, v těchto místech našli dělníci ložisko neuvěřitelně kvalitního kovu. Kdo jej vyrobil a jak ložisko vůbec uložil do nitra skal je dodnes záhadou.
Navštivte také:
VIDEO: Manželský pár údajně zachycuje přistání UFO
Vraťme se zpět do roku 1844, kdy se napříč městem Choceň linou rány kladiva a křik dělníků, kteří zde chystají půdu pro vybudování železnice. Než se tak stane, musí dělníci ve skále u města prorazit tunel, kudy později povedou koleje. Během těchto prací však dělníky překvapil podivný objev. Ve více než 35 metrech pod povrchem skal dělníci objevili zvláštní úlomky, připomínající železo. Jelikož si robotníci nedokázali vysvětlit, jak se úlomky na toto bohem nedotčené místo dostaly, odevzdávají je svým nadřízeným, kteří je okamžitě posílají odborníkům. Analýza úlomků však celou záhadu ještě prohloubila. To, co dělníci našli, jsou totiž úlomky železa neobvyklé ryzosti pocházející z doby, kdy jeho výroba ještě vůbec neexistovala.
Navštivte také:
Čeká nás nesmrtelnost? Je to možné!
Aby toho nebylo málo, úlomky se nepodobaly ani již běžně vyráběnému železu. V ten moment začaly spekulace a nekonečné diskuze. Jedním názorem byl i ten, že se kov do skály dostal později, dost možná mohly úlomky do skály spadnout nějakou puklinou, alespoň to tehdy tvrdili geologové. Jenže jejich teorie měla nedostatky. Pozdější zkoumání prokázalo, že není možné, aby se železo dostalo jakoukoliv škvírou do takové hloubky.
Studováním jednoho z úlomků se zabýval i současný český expert na drahé kovy a kameny Ivan Turnovec. Úlomky kovu podrobil nejlepším výzkumným metodám dnešní doby, ovšem výsledky nebyly nijak valné. I on musel připustit, že na otázky spojené s touto záhadou nemá odpověď. Ale poukázal na zajímavý fakt – úlomky železa údajně nevznikly přirozenou cestou a velmi nepravděpodobná je i teorie o meteoritickém původu. Rozdíl mezi železnými meteority a úlomky tkví v tom, že meteority obsahují nikl. Choceňské železo tak zůstává záhadou i nadále. Podle badatelů by bylo možné dokázat, zda jde o pozemský nebo kosmický materiál, ale jen za předpokladu, že by byly objeveny další podobné materiály, které by bylo možné studovat spolu s prostředím, kde byly objeveny.
Navštivte také:
Čeká nás nesmrtelnost? Je to možné!
Nedostatek důkazů o původů železa tak dává prostor spekulativnějším teoriím: mohlo by jít o důkazy existence vyspělých civilizací? Jestli ano, proč nebyly nalezeny i jiné předměty, jako například zbytky nástrojů nebo zbraní? Pak se také objevují spekulace o návštěvě mimozemských bytostí, které tu po sobě zanechaly stopy a Choceňské železo by mohlo být jednou z nich. Ale to vše jsou spekulace. Možná postupným vývojem nových technologií v oblasti geologie jednou odpovědi dosáhneme.