Ze zpráv

Poltergeist z Enfieldu

Jevy spojené s řáděním poltergeistů jsou známé již od 12. století. Poprvé však činnost hlučných duchů zkoumal až v roce 1599 Martin del Rio. Zdokumentoval osmnáct druhů démonů a mezi nejznámější patří ten, který narušuje klid lidských příbytků. Dává o sobě vědět tajemným bouchnutím, třeskotem, hýbáním nábytku nebo studenými vzdušnými proudy. Jak to vlastně s poltergeistem je? Dá se tento fenomén nějak přirozeně vysvětlit?

Poltergeist z Enfieldu
Nejznámější a nejvíce zdokumentovaný případ řádění poltergeista se odehrál v nejsevernějším předměstí Londýna, v Enfield. poltergeist-z-enfieldu1Trval od konce srpna 1977 do začátku září 1978. Tehdy rozvedená čtyřicetiletá Peggy Harperová a její čtyři děti 13-letá Rose, 11-letá Janet, 10-letý Pete a 7-letý Jimmy zažili velmi strašidelný rok. V jeden večer, když paní Harperová ukládala své děti do postele, viděla, jak se těžká komoda přemístila asi o půl metru. Ihned ji vrátila na místo, ale komoda se znovu pohnula. Když ji znovu chtěla přesunout, už jí to nešlo. Pak zaslechla hlasité klepání, které prý vycházelo ze sousedního bytu.

Paní Harperová i s dětmi přiznala, že se až třásly strachy, proto zavolala své sousedy Nottinghamovy, aby jí pomohli. Po příchodu sousedů se zaklepání ozvalo znovu, navíc všichni jasně slyšeli hlas, který vycházel ze zdi. Venku ani v celém bytě však nikoho nenašli, a proto zavolali policii. V přítomnosti policisty se v obýváku začala posouvat židle, což bylo později policisty opravdu potvrzeno. Ani policie však nevěděla nijak pomoci. Na druhý den začali v domě létat kostky a skleněné kuličky, které byly velmi horké, což trvalo další tři dny. Policie byla zoufalá a tak Harperovi a Nottinghamovi požádali o pomoc místního kněze. Ani ten jim však nedokázal pomoci a paranormální jevy trvaly dalších 11 měsíců.

poltergeist-z-enfieldu2Bezdůvodně začali hořet kousky papíru, šatstvo, v zásuvce vzplála krabička zápalek, z ničeho nic se zkřivily příbory nebo mosazná trouba. Nábytek v celém domě se začal hýbat a přesouvat z místa na místo. O paranormálních jevech neměl nikdo žádné pochybnosti.

Parapsychologové v akci
O případ z Enfield se začali zajímat i novináři z Daily Mirror, kteří se obrátili na Společnost pro výzkum paranormálních jevů. Ta na místo vyslala dva parapsychology Maurice Grosse a Guye Lyona Playfair. Házení věcí, přesouvání nábytku, či různé nevysvětlitelné zvuky se udály i v jejich přítomnosti. Oba parapsychologové se pokoušeli s duchem komunikovat pomocí systému různých zvuků. Zjistili, že duch v domě žije již 30 let, jmenuje se Joe Watson a nehodlá ho opustit. Později začaly děti vídat v domě i různé siluety a stíny.

Někteří vyšetřovatelé si však mysleli, že domnělý poltergeist je dílem 13-leté Rose a 11-leté Janet. Skupina vyšetřovatelů vyslaná ze Společnosti pro výzkum paranormálních jevů to však nepotvrdila. Později se však ukázalo, že ohniskem poltergeista je malá Janet Harperová. Tajemná síla vícekrát zvedla dívku do vzduchu, když ji očití svědkové viděli jak se vznáší nebo ji jakási síla vyhodila rovnou z postele. Poltergeist začal stále častěji útočit na Janet, dokonce se ji pokusil uškrtit záclonou nebo ji pronásledoval nožem letícím ve vzduchu. Janet se nakonec dostala do nemocnice a projevy poltergeista v domě, jak uvedli Harperovi, viditelně ustaly. Janet přišla z nemocnice ve viditelně lepším zdravotním stavu a úplné řádění poltergeista ukončil holandský spiritista Gmeling Meyling, který podle vlastních slov zasáhl na astrální úrovni a definitivně ukončil všechny projevy poltergeista.

poltergeist-z-enfieldu3

Dá se poltergeist vysvětlit?
Někteří vědci si myslí, že každé řádění poltergeista lze vysvětlit psychokinezí, tedy schopností působit na fyzické objekty na dálku. Podle profesora A.R. Owena se dá poltergeist chápat jako obrácená neuróza, kdy soustavná nervozita může vyvolat hluk a pohyb předmětů. A jak se dají vysvětlit různé přízraky, které bylo vidět i během vyšetřování enfieldského případu? Možná prý jde o to, že oběť prý potřebuje proměnit do viditelné podoby neviditelného činitele, který je příčinou poruch.

Podle vědců tedy generování psychokinetické síly vyplývá z určitého duševního stavu a doprovázejí ho fyziologické symptomy. Psychokineze je prý jednou z forem intelektuální síly a její původ je spíše přirozený než nepřirozený. I poltergeist z Enfield se dá podle odborníků vysvětlit přirozenou cestou, kdy na začátku případu bylo silné napětí vyvolané rozvodem rodičů a dospíváním dětí do období velkých duševních a fyzických změn v pubertě.

Dají se takto vysvětlit všechny řádění poltergeistů, kterých je zaznamenáno více než 1500? Je velké množství paranormálních jevů, které lidi provázejí od nepaměti vyvolané jen psychologickými příčinami nebo se za nimi skrývá i něco jiného?

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

4 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.