Po letech vyšetřování je bývalý detektiv přesvědčen, že konečně našel viníka vražd připisovaných nechvalně známému Jacku Rozparovači. Tedy, alespoň některých z nich.
Navštivte také:
Záhadné kruhy u chorvatského ostrova: Kde se tam vzaly?
Bývalý detektiv Thomas Marriott pochází z britského Bedfordshire a tak trochu postavil na hlavu dosavadní teorie. Dušuje se, že pomocí starých analýz a nejnovější forenzní vědy uvedl hrůzostrašné události z konce 19. století na správnou míru. Jak totiž tvrdí, hollywoodské filmy a četné populární knihy celý případ pořádně zkreslily.
Shoduje se pouze se základním, všeobecně uznávaným faktem: Mezi 31. srpnem a 9. listopadem 1888 někdo ve čtvrti Whitechapel ubodal pět prostitutek: Catherine Eddowesovou, Mary Ann Nicholsovou, Elizabeth Stridovou, Annie Chapmanovou a Mary Jane Kellyovou.
Jak zabíjel?
Podle oficiální verze Jack po vraždě ženám s chirurgickou přesností vyřezával orgány. Marriott to odmítá. Části těla ženám prý odstraňovali až v márnici, odkud putovaly na lékařský výzkum. V té době šlo o běžnou praxi.
Navštivte také:
VIDEO: Když se knihy vázaly do lidské kůže: Děsivé exempláře existují dodnes
Svou teorii dokladuje na případu Catherine Eddowesové. Policejní záznamy naznačují, že mezi vrahovým útokem a objevením těla uplynulo maximálně čtrnáct minut. Takový krátký čas by sotva stačil na mimořádně přesné odstranění dělohy.
Pokud by měl Marriott pravdu, vrhlo by to vážný stín na většinu dosavadních vyšetřování. V těch totiž jako podezřelí figurovali muži s lékařskými odbornými znalostmi a dovednostmi.
Kolik lidí zavraždil?
Bývalý detektiv sice nezpochybňuje násilnou smrt pěti prostitutek, ale domnívá se, že obětí bylo mnohem víc. V období na konci 19. století odhalil až sedmnáct vražd ve stylu Jacka Rozparovače – v Londýně, ale také v Německu a Spojených státech. Přivedlo ho to k závěru, že vrah hodně cestoval.
Tak začal podezřívat německého námořníka Carla Feigenbauma, jehož loď často dtála ve čtvrti Whitechapel a v roce 1894 ho v New Yorku popravili za podobnou vraždu. Feigenbaumům právník William Lawton navíc kdysi řekl novinářům, že jeho klient se přiznal i k londýnským zločinům. Byl duševně nemocný a cosi ho nutilo zabíjet a mrzačit ženy.
Navštivte také:
Kde je hrobka Alexandra Velikého? Zničit ji mohli dobyvatelé i křesťanství
Je tedy všechno jasné a případ vyřešen? Vůbec ne. Trevor Marriott má v rukávu i další překvapení. Feigenbaum má pravděpodobně na svědomí jen některé z těchto vražd, ostatní jsou prý dílem jiných psychopatů.
Jack Rozparovač je totiž podle detektiva obyčejný mýtus. Může za něj novinář se sklony k alkoholu Thomas Bulling. Ve snaze získat senzační příběh prý poslal na Scotland Yard dopis, ve kterém se podepsal jako Jack Rozparovač. Nebýt tohoto dopisu, vraždy by údajně dávno upadly v zapomnění.
„Osmdesát procent knih vykresluje Jacka jako chlapíka, co v dlouhém plášti a ve vysokém klobouku loví po londýnských ulicích,“ uvedl Marriott pro britský tisk, aby podpořil svou teorii o mýtu. „Byl to oděv bohatších vrstev. Pokud by se takto oblečený muž v roce 1888 sám v noci potuloval po chudé a nebezpečné čtvrti Whitechapel, dopadli by ho do pěti minut.“
Některým Marriottovým závěrům nelze upřít logika. Kritici mu však vyčítají to, co i většině novodobých vyšetřovatelů případu – nedostatek hmotných důkazů. Ale ty se dnes už sotva dají sehnat.