ObjevyZáhady

Záhadné kruhy u chorvatského ostrova: Kde se tam vzaly?

Už jste jistě slyšeli o kruzích v obilí, ale co kruhy v mořské trávě?

Satelitní fotografie pobřeží několika ostrovů v Chorvatsku ukazují pravidelné kruhy písku v porostu Posidonia oceanica, mořské trávy, která se vyskytuje pouze ve Středomoří. Biologové z chorvatské asociace Sunce, neziskové organizace v oblasti životního prostředí, která si první všimla kruhů, neumí tento jev vysvětlit, ačkoli od objevení kruhů uplynulo již téměř osm let. Kruhy mají průměr asi padesát metrů a jsou zhruba ve stejné vzdálenosti od ostrovů i jeden od druhého.

Navštivte také:
VIDEO: Když se knihy vázaly do lidské kůže: Děsivé exempláře existují dodnes

Biologové si všimli kruhů na leteckých snímcích v roce 2013, při práci na mapách pro projekty ubytování na ostrovech Unije, Susak a Srakane jako první. Kruhy jsou jasně viditelné na Google Maps, ale Prvan a tým z asociace Sunce se pro jistotu potápěli v těchto místech, aby si ověřili situaci na vlastní oči.

Navštivte také:
Kde je hrobka Alexandra Velikého? Zničit ji mohli dobyvatelé i křesťanství

Zpočátku si mysleli, že to byly jen nějak zmanipulované fotografie, a tak se ponořily na jednom z označených míst. Kruhy tam opravdu byly. Měli dokonale pravidelný okraj, jako by někdo vytáhl zátku z mořské trávy Posidonia vývrtkou na víno. Podobný případ tajemných kruhů v mořské trávě našli v lednu 2015 v Dánsku. Vědci ho vysvětlili prozaicky: kruhy jsou výsledkem jedovaté látky, která zlikvidovala trávu a zanechala kruhové stopy.

Ale chorvatský případ se v několika ohledech liší. Kruhy jsou větší a pravidelnější vzhledem k tvaru a následnosti, v níž se zjevují. Tento jev je podle odborníků antropogenní, tedy zapříčiněn člověkem. Nemyslí si, že by to mohly způsobit bakterie nebo jedovaté látky.

Navštivte také:
Osm mrtvých v jednom domě: Vraha nikdy nenašli

Dalším řešením, které přišlo výzkumníkům hned na mysl, je nezákonný rybolov s pomocí dynamitu, který může poškodit mořské dno. Tato hypotéza má však několik mezer. Dynamit vytváří menší a nepravidelné písčiny. Muselo by se použít nepředstavitelně obrovské množství dynamitu, jehož výbuch by měl za následek kruh o průměru 50 metrů.

Pokud to není jen hlavolam, tento jev by mohl mít vážný dopad na životní prostředí. Jadran je jednou z nejdůležitějších lokalit Posidonia oceanica ve Středomoří. Co je tedy nejpravděpodobnější příčinou vzniku kruhů? Kdyby měli vědci jen tak hádat, řekli by, že vojenské experimenty. Posidonia roste pomalu, jen dva až tři centimetry za rok, a podle teorie odborníků nenaroste znovu tam, kde jste z ní násilně kus odebrali. To, co ty kruhy způsobilo, se tedy muselo stát před dávnými lety. A kdy přesně? To zatím odborníci nevědí. Existence mořských kruhů tak zůstává i po letech záhadou.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

1 komentář

  1. Nemohly by to být, vzhledem k pomalosti růstu té rostliny, pozůstatky druhé světové války, nebo alespoň občanské války před koncem minulého století? Některé výbušniny uvolňují i toxické látky (hlavně sloučeniny dusíku).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.