Ze zpráv

Supertajné špionážní satelity. Zapomeňte na soukromí

Nejmodernější špionážní satelity jsou dnes schopny z vesmíru zachytit a zaznamenat úplně všechno. Pokud jste si dosud mysleli, že ve svém příbytku máte soukromí, tak na to zapomeňte. Satelity, které v současnosti krouží kolem naší planety Země disponují takovými technologiemi, že vám mohou vidět doslova až do ložnice, a to ani zdaleka není všechno.

Jsou schopny takových věcí, o kterých se vám nezdálo ani v těch nejdivočejších snech. Vítejte ve světě, kde neexistuje žádné soukromí!

Velký bratr se dívá a poslouchá všude
Satelity se za posledních deset let tak „zmodernizovali“, že o technologiích, kterými dnes disponují se dočtete lze jen ve sci-fi literatuře. Špionážní satelity, které dnes má k dispozici americká armáda a NSA dokážou každého člověka sledovat nejen uvnitř automobilu, kterým jedete po silnici, ale jsou schopny vás vidět i když se nacházíte uvnitř budov.

Monitorovat mohou kohokoli a kdekoli na planetě Zemi v jakémkoliv počasí. Alespoň toto tvrdí americký novinář Ford Rowan, který se zabývá odhalováním tajné vojenské techniky: „Díky infračerveným senzorům jsou satelity schopny zachycovat vytvářené teplo. Dokáží proniknout přes mraky i když je zataženo, a zachytit na Zemi člověka, ale i letadla, auta či rakety, které vytvářejí teplo.“

USA-193 byl schopen sledovat prakticky celou Zemi. Byl vybaven tak vyspělou technologií, že mohl z vesmíru zcela detailně zaměřit i tvář George Washingtona na jednodolarové bankovce.

2429925Podle něj byly takové satelity testovány již během vietnamské války, a díky nim Američané sledovali pohyb vietnamských vojáků i v husté džungli.

Oficiální čísla hovoří o tom, že kolem Země obíhá 200 špionážních satelitů, ale do tohoto čísla nejsou započítány další supertajné satelity, o kterých obyčejní lidé ani jen netuší. K nejvýkonnějším satelitům do roku 2008 patřil špionážní satelit s označením USA-193, který byl do vesmíru vypuštěn v roce 2006 v rámci programu amerického Národního úřadu pro průzkum – NRO (National Reconnaissance Office), který má na starosti vysílání špionážních satelitů do vesmíru. Bývalý zaměstnanec NRO tvrdil americkému novináři Rowanovi, že „USA-193 byl schopen sledovat prakticky celou Zemi. Byl vybaven tak vyspělou technologií, že mohl z vesmíru zcela detailně zaměřit i tvář George Washingtona na jednodolarové bankovce“.

Kromě toho dokázal odposlouchávat rozhovory lidí na Zemi, a to i uvnitř budov. Obrazové a zvukové záznamy ukládal do své paměti, a pak je posílal do centrály na Zemi. V roce 2008 byl satelit USA-193 za záhadných okolností sestřelen přímo americkou armádou. Z jakého důvodu to dodnes není jasné.

Edward Snowden odhaluje sledování
Až do roku 2013 lidé neměli ani tušení, že mohou být sledováni špionážními satelity, a všechna tato fakta byla do té doby označovaná jen za konspirační teorie. Jak se však časem postupně ukazuje, za téměř každou konspiračních teorií se ukrývá alespoň část pravdy. V roce 2013 to potvrdil dnes již celosvětově známý bývalý agent CIA Edward Snowden, který do světa vypustil informace o tom, že elektronická a hlasová komunikace lidí po celém světě je detailně sledována.

Americké Národní bezpečnostní agentuře známé pod zkratkou NSA udělal Snowden medvědí službu, protože na veřejnost se dostala informace i o programu NSA pod názvem SAURON.

Tyto satelity se pohybují nad obydlenými oblastmi po celé planetě, a mají schopnost účinně je sledovat bez přerušení. Získané záznamy z těchto satelitů se ukládají do databanky na Zemi, která je tak velká, že se nahrané soubory nemusí mazat, a mohou zde být uloženy na neurčito.

2429923Za tímto názvem se skrývá velmi přísně utajována síť stovek menších špionážních satelitů obíhajících celou naši planetu, které dokáží na Zemi zachytit předmět do velikosti jednoho centimetru! Snowden o programu SAURON řekl: „Tyto satelity se pohybují nad obydlenými oblastmi po celé planetě, a mají schopnost účinně je sledovat bez přerušení. Získané záznamy z těchto satelitů se ukládají do databanky na Zemi, která je tak velká, že se nahrané soubory nemusí mazat, a mohou zde být uloženy na neurčito.“

Nic není mimo náš dosah! Všechny špionážní satelity, které byly do vesmíru dosud vypuštěné jsou nic proti tomu, co Američané vyslali na oběžnou dráhu Země 5. prosince v roce 2013. V tento den odstartovala z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii raketa typu Atlas V, která měla za úkol vynést dosud největší americký špionážní satelit, který byl kdy do vesmíru vypuštěn. Satelit se jmenuje NROL-39, a vrcholem drzosti úřadu NRO, který to měl celé na starosti bylo to, že na satelitu bylo logo, které hodně odhaluje.

Na logu je zamračená chobotnice, která sedí na planetě Zemi, a ovíjí ji svými chapadly. Pod logem je velmi provokativně napsána věta: „Nothing is beyond our reach“, což doslova znamená – Nic není mimo náš dosah. Má tato věta upozorňovat lidi po celém světě a nepřátele USA na to, že soukromí na naší planetě je už minulostí?

2429929Mluvčí NRO Karen Ferguson se k vypuštění tohoto špionážního satelitu vyjádřil provokativními slovy: „NROL-39 představuje chobotnici, tedy univerzální schopné, vysoce přizpůsobivé a nadmíru inteligentní stvoření. Nepřátelé Spojených států amerických nebudou před tímto satelitem v bezpečí nikde, ať už budou mít jakoukoliv skrýš! To, že nic není mimo náš dosah, definuje tuto misi a hodnoty, které to přináší našemu národu a bojovníkům ve válkách, které takto mise podporuje, a kteří při obraně našeho národa udatně bojují po celé planetě.“

Záhadou je, jakými technologiemi tento satelit disponuje. Může být ještě něco horšího, než když se vám satelit dívá přímo do vaší ložnice? Zřejmě může, což potvrzuje i americká Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA. Ta je totiž zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií, a podílí se i na výrobě satelitů, které jsou údajně vybaveny takovou technologií, která z lidského mozku dokáže i na velkou vzdálenost „odsledovat“ tok nervových signálů.

Je vůbec něco takového možné? Pokud si představíme, že až do roku 2013 drtivá většina lidí na naší planetě nevěřila tomu, že by mohla být sledována americkými tajnými službami, a takové teorie se připisovaly pouze konspirátorům, je to velmi pravděpodobné. Časem se to možná dozvíme.

Provokativní otázkou však stále zůstává také to, že pokud americká vláda disponuje největším špionážním satelitem jaký byl kdy do vesmíru vypuštěn, který dokáže vidět velmi malé předměty přímo z oběžné dráhy Země, a slyšet rozhovory lidí i v uzavřených budovách, jak je možné, že dodnes nedokáží vypátrat ztracené malajsijské letadlo MH370, které záhadně zmizelo 7. března 2014 při cestě z Kuala Lumpur do Pekingu?

2429921Dosud se nenašlo nic z tohoto letadla, žádné trosky ani osobní věci cestujících, dokonce nedokázali vystopovat ani mobilní telefony, které na palubě měli všichni pasažéři. Jak je možné, že dosud nejšpičkovější satelit NROL-39, který má v logu napsáno: „Nic není mimo náš dosah“ nemá žádné záznamy a informace ani o sestřelení malajsijského letadla MH17 nad Ukrajinou?

Je vůbec možné, aby americký špionážní satelit nesledoval východní území Ukrajiny, kde se odehrává válečný konflikt? Jak to tedy vlastně je s americkými supertajnýni špionážními satelity, které dokáží vidět a slyšet cokoliv, ale o malajských letadlech toho hodně neposkytly? Dokáží tyto satelity to, co tvrdí jejich samotní projektanti nebo to je celé jen jedna velká konspirace?

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

6 komentářů

  1. Dobrý den, vážení čtenáři, vážený pane „k0m1s“,

    Teprve až dnes večer jsem na internetu zaznamenal tento Váš velice zajímavý článek. A pokud mohu, rád bych se, pouze krátce, vyjádřil k tomuto článku, respektive k Vaší otázce, „proč i špionážní satelity nenalezly nic o tomto konkrétním letadle MH17“.

    Odpovím opravdu velice krátce, na tuto Vaši otázku.

    Protože to letadlo bylo hned ten den ve skutečnosti nalezeno (a ne, že ne), ale bylo uvaleno na tuto záležitost, přísné informační embargo, okolo tohoto letadla MH17. Proto se všeobecně vědělo nebo proslýchalo, jak mezi veřejností, tak i mezi novináři, že nebylo nikde nic nalezeno. To byl právě omyl, rafinovaně zamaskovaný americkými tajnými agenturami.

    Zkrátka, celé to místo, kam dopadlo letadlo, bylo ohraničeno od do a ještě týž den, byli všichni nebo jejich většina cestujících vyloveni včetně letadla, které bylo odvezeno a ukryto v přísně tajném a přísně střeženém hangáru ve Spojených státech amerických. Tolik k této „záhadě“ okolo letadla MH17.

    Nicméně o špionážní a vojenské satelity, zejména o americké, britské, německé, francouzské a italské, se zajímám a zabývám už více, jak 20 let. To je u mne totiž jedno z priorit a témat, o které se dlouhodobě zajímám a zabývám, a které mne fascinuje. Už tím nebo proto, čím vším, špionážní a vojenské satelity disponují, co umí, co dokáží a čím vším se zabývají apod. A to platí samozřejmě i u takových satelitů, výrobce a zadavatele společnosti DARPA.

    Toto je opravdu velice zajímavé a užitečné téma, zejména pro dnešní dobu, supermoderních a vyspělých technologií, o kterých se, zatím, lidem ani nezdálo, že by takové technologie mohly vůbec kdy existovat a být použity pro specifické, speciální účely.

    Ještě jen malá otázka, když jste psal, že jde o největší satelit (NROL-39 neboli USA-247) – typ FIA Radar-3, tak já mám zase informace, že satelit (NROL-32 neboli USA-223) – typ Mentor (ELINT) je největším satelitem na světě, který NRO vypustila na svou oběžnou geostacionární dráhu…?

    Samozřejmě se s Vámi přít nebudu, co do velikosti, který z nich je větší nebo menší „o pár centimetrů“, i když je pravdou, že satelit s označením NROL-32 (USA-223) byl přece jenom vypuštěný již před deseti lety. 🙂

    Nicméně měli bychom si také ale uvědomit tu skutečnost, v jakém smyslu je chápána skutečná velikost takového satelitu, zda pouze velikost satelitu, jako takového nebo i co do rozpětí solárních panelů anebo dokonce, co do velikosti výsuvných, obrovských parabolických antén, které jsou v rozpětích od cca 10 m až po 120 m v průměru? Což už takové satelity, které se zabývají především sběrem dat v systému SIGINT, ELINT, TELINT, RADINT apod., tedy, pokud jde o tyto typy satelitů s jejich výsuvnými, obrovskými parabolickými anténami, které mají životnost až 50 let.

    Děkuji.

    S úctou.

    Tomáš TOMAN, 45, Evropa, Česko
    Nezávislý poradce bezpečnostní a zahraniční politiky

    1. Dobrý den,
      velice vám děkuji za váš obsáhlý komentář a za doplnění některých skutečností.
      K informaci o největším satelitu řeknu tolik – informace se velice různí, já při psaní článku věděl právě o tom svém a tak jsem se o něm samozřejmě zmínil. Jak říkáte, rozdíly nejsou tak markantní. Proto se za tuhle informaci případně omlouvám.

      1. Dobrý den, vážený pane redaktore ‚k0m1s‘!

        Já Vám mnohokrát děkuji za Vaši reakci na můj tehdejší, obsáhlý komentář! 🙂

        Musím se Vám zároveň omluvit, že Vaši odpověď komentuji až teď, po třech letech, ale v té době jsem někde ztratil tento vynikající článek, za který Vám ještě jednou děkuji a nemohl jsem na Váš komentář, odpověď, nijak reagovat, odpovědět, protože jsem zkrátka někde ztratil tento článek.

        Nicméně, k Vaší odpovědi: Jasně, nemá cenu tu řešit velikosti, protože i já nemám žádné informace o tom, jak velký je vlastně ten satelit NROL-32 alias (USA-223)? 🙂 Nevím, Vy možná máte detailnější informace, jak velký je Vámi zmiňovaný satelit NROL-39 alias (USA-247)? Což já zase tak konkrétní nebo přesné informace o tomto americkém špionážním satelitu nemám.

        V každém případě, není opravdu důvod k omluvám, vážený pane redaktore. 🙂 To je v pořádku. 🙂

        Nicméně, rád bych se omluvil všem čtenářům tohoto vynikajícího článku, kde jsem uvedl životnost velmi velkých špionážních satelitů, zejména těch amerických, že mají životnost až 50 let. To je samozřejmě holý nesmysl, za který se omlouvám. Velké špionážní satelity, které disponují velkým pohonným motorem, a jsou opravdu vyrobeny tak, aby měly životnost, pokud možno, co nejdelší pro svou tzv. výzvědnou činnost z vesmíru, tak takové špionážní satelity jsou tak drahé a celkově nákladné i co do výroby a technologií, které se přidávají na takové satelity, že maximální životnost se přisuzuje max. mezi 25 až 35 lety. Pak se za tak vysloužilé a staré satelity mění za nové, mnohem výkonnější a technicky pokročilejší a špičkovější.

        Takže, těch 50 let, to už jsem opravdu přehnal. 🙂

        Takže, to je z mé strany asi tak vše, řekl bych… 🙂 Pokud jsem na cokoli ještě zapomněl, když tak mne kdykoliv informujte a já se pokusím odpovědět na vše, co budu vědět. 🙂 Děkuji. Mějte se hezky, a také se opatrujte, vážený pane redaktore!

        S pozdravem,

        Tomáš TOMAN, 48, Evropa, Česko
        Nezávislý poradce bezpečnostní a zahraniční politiky

  2. Dobrý den, mám dotaz, co na tom je že satelity vidí skrz mraky? Já se zeptám takhle, není to tím že když skrz mraky může proniknout denní světlo že je tam vždycky nějáká malá viditelnost kterou normální člověk nevidí? Je to tak? Nebo je to uplně jinak než si představuji? Těším se na vaši odpověď. S pozdravem Adam.

    1. Dobrý den, pane Adame,
      Jestli mohu odpovědět za pana kolegu ‚k0m1s‘, tak na Vaši otázku odpovím následovně:

      „Díky infračerveným senzorům jsou satelity schopny zachycovat vytvářené teplo. Dokáží proniknout přes mraky i když je zataženo, a zachytit na Zemi člověka, ale i letadla, auta či rakety, které vytvářejí teplo.“

      No a když jste se ptal, zda výkonné, špičkové satelity vidí i skrz mraky? Ano vidí. Viz. výše již de facto, vysvětleno v uvozovkách. Protože satelity disponují mimo jiné právě touto technologií, infračervenými senzory, kdežto člověk ničím takovým nedisponuje, že? Jsme jen lidé, ne roboti, abychom měli takovouto schopnost, jako stroje a zařízení i ve špionážních satelitech. Takže, v podstatě, člověk pořádně (zřetelně) nevidí přes či skrz mraky, protože nemá tak dobře vyvinutý zrak, aby viděl skrz husté mraky, kdežto jakýkoliv špionážní satelit, tuto schopnost má, protože je to pořád jen stroj či zařízení, disponující infračervenými senzory. Jestli Vám to takto stačí, i po cca dvou letech, pane Adame? 🙂 Tak budu rád. Mějte se hezky a opatrujte se, v době koronavirové pandemie, v roce 2020… 🙁

      S přátelským pozdravem, Tomáš TOMAN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.