Záhady

Tunguzská záhada

30. června roku 1908 po sedmé hodině ranní zaznamenal celý svět obrovský výbuch v centrální části Sibiře v okolí řeky Tunguzky. Dodnes nikdo neobjasnil původ této exploze.

Nejpravděpodobnější teorie tvrdí, že obří explozi způsobilo vesmírné rozžhavené těleso, které vy výšce okolo šesti až deseti kilometrů explodovalo. Výbuch měl obrovské následky. V oblasti Tunguzska o povrchu kolem 2000 kilometrů čtverečních vyvrátil nebo zlámal více než 60 milionů stromů. Byl slyšet 1000 kilometrů daleko a tlaková vlna byla zaznamenána po celé zemi. Seismická měření po celém světě zaznamenala zemětřesení. Po několik dnů byla až v Evropě zvláštně světlá obloha – prý šlo číst noviny i v noci. Několik dnů v Rusku pršelčerný déšť. Oblast kolem epicentra výbuchu jo dodnes zničená.

Podle účinků výbuchu bylo vypočteno, že síla výbuchu odpovídala přibližně 20-30 megatun TNT. I přesto – pravděpodobně z důvodu politické situace v Rusku – se této záhadě téměř nikdo nevěnoval. Až v roce 1927 se do oblasti vypravil L.A. Kulik. Zdokumentoval stav krajiny, stále silně poznamenané katastrofou. Nenašel však žádný kráter ani menší zbytky neznámého tělesa. To se nepovedlo nikomu až do 70. let, kdy rybáři našli asi dvoukilovou kovovou kouli se zvláštním složením – přibližně 70% ceru a dalších neobvyklých látek. Nebylo však prokázáno, že jde opravdu o úlomek z původně mnohem většího tělesa, které způsobilo tuto ničivou explozi.

Existuje ale i spousta dalších, více či méně pravděpodobných scénářů. Mohlo jít o havárii mimozemské lodi, testování jaderných zbraní, exploze komety,meteoritu či planetky. Výbuch mohlo způsobit i miniaturní množství antihmoty či malá černá díra.

Velmi pravděpodobný je i vulkanický původ tohoto výbuchu. Doprovodným jevem vulkanické činnosti bývá výron žhavých plynů a popela. K němu může dojít i bez zřetelného chrlení většího množství lávy. Tento jev zvaný pyroklastická smršť může splálit vše v okolí až desítek kilometrů, stejně jako tomu bylo v Tunguzsku. Navíc bylo v této oblasti nalezeno zvláštní černé bláto, které připomíná popílek rozpuštěný ve vodě. Před explozí bylo slyšet tlumené rány, které mohly být důkazem praskání hornin. Pozorovaný letící objekt mohl být vyvržen počáteční podzemní explozí.

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.