Vícestupňové rakety v 16. století? Vznikly v Rumunsku

Vícestupňové rakety, tekuté palivo, balistika. Jde podle vás o moderní pojmy? Nuže, vězte, že existovaly již v záhadném dokumentu ze 16. století.
Navštivte také:
Operace Tiger: Utajovaný nácvik vylodění v Normandii nepřežili stovky vojáků
V roce 1961 objevil rumunský profesor Doru Todericiu prastarou knihu, která se stala známou jako Rukopis ze Sibiu. Našel ho v archivech města Sibiu a obsah 450 stran tohoto rukopisu šokoval nejen jeho, ale i celou vědeckou obec. V knize byly nákresy balistických drah a vícestupňových raket, jejichž autorem byl Rakušan jménem Conrad Haas.
Haas se narodil v roce 1509 v blízkosti Vídně, ale většinu života strávil v Transylvánii jako vojenský inženýr. Předpokládá se, že byl průkopníkem v oblasti raketového pohonu a navrhl mimo jiné třístupňovou raketu či raketu pilotovanou člověkem. Jeho nákresy jsou nejen zajímavé, ale na svou dobu i mimořádně zvláštní. Vždyť o podobných raketách začali vědci uvažovat až ve 20. století.
Navštivte také:
Solné mumie v Íránu: Zemřel jeden z mužů násilně?
Haas napsal v němčině spis, který dnes nese pojmenování Rukopis ze Sibiu. V něm se kromě kreseb zmiňuje také o různých tekutých palivových směsích, tvaru ocasních křídel raket či výfucích zvonovitého tvaru, které si spojujeme s moderními raketami.
V posledním odstavci kapitoly věnované vojenskému využití raket Haas napsal: „Chtěl bych vidět více míru a žádné války, muškety odpočívající ve skladech a střelný prach v sudech. Kolik životů a peněz by se ušetřilo.“
Navštivte také:
Psychicky nemocné léčil trháním zubů a odebíráním orgánů, kolega ho podržel
Na základě Haasova rukopisu se zřejmě podařil i první pokus s vícestupňovou raketou, který v roce 1590 uskutečnil Johann Schmidlap. Dodnes se však neví, zda s touto technologií experimentoval i Conrad Haas, nebo zůstal jen při teoretizování. Jisté ale je, že již v 16. století položil základy vícestupňových raket, které se v dějinách znovu objevily až ve 20. století.