Objevy

Solné mumie v Íránu: Zemřel jeden z mužů násilně?

V severozápadním Íránu se dodnes nacházejí solné doly, kde se těží již stovky let. Jednoho dne tu ale horníci našli kromě soli i cosi jiného: zakonzervovaná lidská těla.

Navštivte také:
Jedna z nejzachovalejších mumií světa skrývá několik záhad

Nedaleko vesnice Chehrabád se sůl těží už od starověku. Teprve v roce 1994 ale horníci po odstranění starých zavalených částí štol odhalili poměrně děsivý nález: seschlou a očividně velmi starou lidskou hlavu. Sůl ji výborně zakonzervovala, a to až do takové míry, že zlatá náušnice stále držela na vysušeném uchu mrtvoly. Hlava měla dlouhé vousy, bradu i vlasy a archeologický průzkum, který se zde následně provedl, odhalil i další části těla. Například nohu, na níž stále byla kožená bota.

V dole se také našly tři nože, vlněné kalhoty, stříbrná jehla, prak, kožené lano, brusný kámen, různé nádoby a pár zlomených kostí.

Navštivte také:
Psychicky nemocné léčil trháním zubů a odebíráním orgánů, kolega ho podržel

O deset let později zde archeologové objevili další mumifikované tělo a začalo se se systematičtějšími vykopávkami. V průběhu následujících šesti let se našla další čtyři těla a v médiích se uchytil název “solní muži”. Dohromady jich bylo už šest.

Ukázalo se, že první objevený horník zemřel před asi 1700 lety v době, kdy byla na vrcholu moci dynastie perských Sásánovců. Avšak tři nejstarší v dole zahynuli současně až před 2200 lety. Všichni byli oběťmi závalů a ukazují, jak dlouho se v íránských dolech těží sůl, a jaké bohaté jsou její zásoby.

Navštivte také:
Tajemství bridgewaterského trojúhelníku

Zachovalé mumie umožnily archeologům odhalit například i to, že jeden z horníků zřejmě konzumoval tepelně neupravené maso, protože měl v těle vajíčka tasemnice. První nalezený muž zase zahynul po úderu do hlavy, zabil ho s největší pravděpodobností padající dřevěný trám, který sloužil jako podpěra.

Nebo ne? Jelikož dotyčný měl v uchu zlatou náušnici, značí to, že měl jistý majetek a zřejmě i vyšší společenské postavení. Co tedy dělal v solném dole? Mohl ho někdo zabít úderem do hlavy a potom skrýt ve štole a dokonce způsobit její zával. To se možná nikdy nedozvíme.

První z objevených mumií je dnes vystavena v Národním muzeu v Teheránu.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.