Nejděsivější místaVideo

VIDEO: Kanadská Dálnice slz: Kam zmizely desítky žen?

Přes nejzápadnější kanadskou provincii Britská Kolumbie, která je známá nedotčenou krásnou přírodou, vede Dálnice 16 s délkou 724 kilometrů. Po jejím dokončení v roce 1953 se o této dálnici několik let nejen mezi Kanaďany říkalo, že to je nejkrásnější cesta po jaké kdy jeli.

Od roku 1969 však tato dálnice dostala zvláštní pojmenování, které jí zůstalo dodnes. Nikdo jí už v Kanadě neřekne jinak než Dálnice slz (Highway of Tears). Proč dostala takový neobvyklý název?

Postrach pro ženy
Dálnice slz vede přes sever Britské Kolumbie, kde spojuje města Prince Rupert na západě a Prince George na východě. Od roku 1969 do roku 2011 je na této cestě evidovaných 21 vražd, kde byla nalezena zohavená těla. Oběťmi jsou převážně mladé ženy, které patřily k původnímu indiánskému etniku. Policie sice zatím uvádí 21 obětí, ale místní obyvatelé tvrdí, že mrtvých a pohřešovaných žen je více než padesát. Velká většina případů nebyla dodnes objasněna a chybí také jména vrahů (nebo vraha).

Všechno to začalo první obětí v říjnu 1969, kdy byla zavražděna 26-letá Gloria Moody. Z 21 zatím potvrzených obětí je nejmladší pouze 12-letá Monica Jacková, která byla zavražděna v roce 1979 a nejstarší je 33-letá Maureen Mosieová zavražděna v roce 1981. Další desítky žen, které policie zatím eviduje pouze jako pohřešované, v této oblasti zmizelo bez stopy, jako kdyby se vypařily. Policie už sice obvinila několik domnělých (i potvrzených) vrahů, ale série vražd mladých žen stále neustává. Kdo tedy může být tajemný zabiják na Dálnici slz?

Kdo a proč vraždí?
Ačkoliv kanadské úřady dobře vědí, co všechno se na Dálnici slz odehrálo a odehrává, zatím nebyla přijata žádná systémová řešení, která by zabránila dalším vraždám a únosům mladých žen. Mnozí místní obyvatelé totiž poukazují na to, že kanadská policie a úřady s tím proto nic nedělají, protože většina obětí je z řad původního obyvatelstva. Dálnice slz je tak na vrcholu pomyslného žebříčku nevyřešených vražd indiánských žen v celé Kanadě. A proč si to místní obyvatelé myslí?

Kanadská policie a úřady se totiž rozhýbali až po roce 2002, kdy poprvé zmizela žena bílé pleti – 25letá Nicole Hoarová. Právě až o její případ se začala masivně zajímat média a po jejím zmizení byla uspořádána rozsáhlá pátrací akce.

První částečný úspěch zaznamenali kanadští kriminalisté až v roce 2010, kdy byl zadržen 20letý mladík Cody Legebokoff, který byl za jednu z vražd právě z Dálnice slz v roce 2014 i odsouzen. Ze starších vražd byl v roce 2012 na základě testů DNA usvědčený sériový vrah Bobby Jack Fowler, který však v roce 2006 zemřel na rakovinu plic ve vězení v Oregonu. Co však ostatní vraždy?

Policie je bezradná
Kanadská policie sice úspěšně vyřešila několik vražd, ale další desítky zavražděných a zmizelých mladých žen jsou stále zahaleny rouškou tajemství. Během 48 let, které uběhly od první vraždy na Dálnici slz, vyšetřovatelé shromáždili výpovědi až 60 tisíc lidí. Kolik zabijáků mohlo vraždit při této dálnici, nedokáží odhadnout ani kriminalisté.

Místní obyvatelé jsou proto přesvědčeni, že známé případy pohřešovaných a zabitých žen jsou jen špičkou ledovce. Navíc v roce 2015 vyšlo najevo, že kanadské ministerstvo dopravy záměrně zničilo záznamy a e-maily, které se týkaly právě Dálnice slz.

Bál se někdo nějakého velkého odhalení? Je právě Dálnice slz, která vede přes divočinu Britské Kolumbie ideálním místem, které si vybírají (prominentní) násilníci a vrazi z celé Kanady? Podél celé dálnice jsou tabule, které upozorňují hlavně ženy, aby nestopovaly, nevycházely ven z aut, ani se zde volně nepohybovaly. Co Dálnice slz ještě ukrývá, a co časem vyjde na povrch?

Videogalerie:

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.