Cestování v čase je jedním z nejpopulárnějších fenoménů v rámci sci-fi. Dá se uskutečnit? Na to existují různé odpovědi. Mnozí jsou přesvědčeni, že ano a odvolávají se na různé důkazy. Jedním z nich má být film z roku 1928.
George Clark je jedním z největších fanoušků Charlieho Chaplina. Viděl všechny jeho filmy několikrát a už v roce 2009 si v jednom všiml cosi mimořádně zvláštní. Šlo o snímek, který dokumentoval natáčení filmu Cirkus z roku 1928. V jednom záběru se objevila starší žena, která směřovala do kina. A vypadala, jakoby s někým volala prostřednictvím mobilního telefonu.
Clark neváhal a klip zveřejnil na Youtube, kde se okamžitě strhla bouřlivá diskuse. Doslova přes noc se video stalo senzací a komentovali ho tisíce lidí, mezi jinými i známé osobnosti jako bavič Jay Leno či Russell Howard.
Objevilo se několik vysvětlení toho, co vlastně postarší žena dělala. Jedni tvrdí, že si upravovala naslouchátko, další zase mluví o přenosném tranzistorovém rádiu. Každé z vysvětlení má cosi do sebe a může být pravdivé, mají však jeden háček. Tím je ženino chování.
V jednom momentě totiž dáma zpomalí, zastaví a je vidět, že se s někým mluví. Její chování nedává velký smysl a nahrává všem, kteří říkají, že jde o cestovatelku v čase. Podle nich jednoznačně mluví do mobilu nebo vysílačky, ačkoli tato zařízení v roce 1928 ještě neexistovala.
I kdyby opravdu šlo o cestovatelku v čase, otázkou zůstává, proč se vlastně rozhodla jít na premiéru filmu Cirkus. Ze všech možných událostí, které se tehdy odehrály, si neuměla vybrat nic důležitějšího? Někteří zastánci konspirační teorie o vraždě amerického prezidenta Kennedyho tvrdí, že takzvaná Babushka Lady, která v době atentátu filmovala prezidentovo auto, byla také cestovatelkou v čase. A vybrala by si tím pádem podstatně důležitější dějinný moment než premiéru nějakého filmu, no ne?
Asi nejlepším argumentem, který dokazuje, že premiéru Cirkusu nenavštívila žena z budoucnosti, je fakt, že aby mohla s někým volat přes mobil, potřebovala by mobilní síť. V 20. letech 20. století v okolí Los Angeles pochopitelně žádná neexistovala. Zastáncům teorie o cestování v čase to ale nevadí. Tvrdí, že pokud vědci dokázali vynalézt tuto technologii, zřejmě jim nedělalo problém obejít absenci existence mobilních sítí. Proč ale pak nevynalezli technologii, díky níž by se mobil nemusel držet u ucha, už ale zdůvodnit neumí.
Cestování v čase možná navždy zůstane jen otázkou sci-fi filmů a literatury, přestože žena z Chaplinova filmu opravdu vypadá, že přišla z budoucnosti. Stroj času, který umožňuje pohled do minulosti, však existuje již stovky let. Je jím teleskop. Při pohledu do vesmíru se vlastně díváte do minulosti. Slunce vidíte takové, jaké bylo před osmi minutami, galaxii Andromeda zase takovou, jaká byla před 2,2 miliony let. Video, ve kterém se můžete podívat na „cestovatelku v čase“, najdete pod článkem.
Videogalerie: