Z jezera Nyos se vynořil tichý vrah. Zabíjel všechno živé
Tichý vrah zabíjel na řece Nyos vše, co bylo živé. Na 1746 mrtvých tělech nebyly ani žádné mouchy. I ty byly totiž mrtvé.
Navštivte také:
Sběratel kostí z West Mesa zabil 11 žen, není po něm ani stopy
21. srpna 1986 se u jezera Nyos na severozápadě Kamerunu ozývaly zvláštní dunivé zvuky. V následující den bylo 1746 lidí a více než 3500 kusů skotu, kteří žili v okolí 25 kilometrů, mrtví.
Farmář Ephriam Che, který žil nedaleko jezera v domě z nepálených cihel, slyšel dunění asi v devět hodin večer. Nic si z něj nedělal, krátce nato šel spát, a když se ráno vzbudil, zašel stejně jako každý den k vodopádu. Našel ho však vyschlý. Navíc se všude vznášelo přízračné ticho. Nic nebzučelo a ani se neozývaly žádné kroky. Sešel tedy ještě níže k vesnici u jezera a v tom uslyšel šílený křik.
Vydávala ho Halima Suleyová, pastýřka, kolem které leželo 31 členů její rodiny a 400 kusů skotu. Těla nejevila známky života. „Ještě i mouchy byly mrtvé,“ řekl tehdy Che médiím.
Navštivte také:
Fakta a mýty o Atlantidě: Mohla opravdu existovat?
Jiní přeživší sdíleli podobná svědectví. „Jen jsem tak seděla mezi mrtvolami v domě. Další mrtví byli venku, všude ležely lidé, krávy, psi, byla jsem zmatená. Z 56 členů rodiny jsme zůstali naživu tři,“ vypověděla tehdy Monica Ngongová.
Žádné z těl nejevilo známky odporu. Lidé i zvířata padli mrtví k zemi tam, kde se kolem deváté večer nacházely. Jediným vodítkem byl pach zkažených vajec a podivné stopy na tělech mrtvých i živých. „Když jsem se vzbudila, měla jsem na levé ruce cosi jako popáleniny,“ řekla Ngongová.
Nikomu nebylo jasné, co se vlastně stalo, lidé mluvili o útoku chemickými zbraněmi a objevovala se i nadpřirozená vysvětlení. Přeživší byli lidé, kteří v době, kdy se ozval dunivý zvuk, zamířili od hladiny jezera do vyšších poloh. Mluvili o mraku plynu, který se vyvalil z jezera ohromnou rychlostí. A jak se ukázalo, nelhaly.
Vědci, kteří v následujících týdnech zkoumali tento incident, zjistili, že jezero Nyos změnilo barvu z modré na červenou. U přeživších objevily nejrůznější symptomy včetně zvracení, průjmu a halucinací, tedy příznaky spojené s otravou oxidem uhličitým.
Vzorky vody z jezera jejich domněnky potvrdily. Jezero Nyos vzniklo ve vulkanickém kráteru, kde se uvolňoval oxid uhličitý. V podobných případech se plyn uvolňuje postupně, ale pod Nyosem se hromadil desetiletí a nikdo o tom netušil. Když došlo k náhlému uvolnění, přišly o život stovky lidí a tisíce zvířat.
Navštivte také:
VIDEO: Slavné památky, které doslova přitahují sebevrahy (2. část)
Dodnes se neví, proč k uvolnění došlo, ale do ovzduší se během 20 sekund dostalo 1,2 kilometru kubického oxidu uhličitého. Kdo plynu přišel do cesty, zadusil se. Jelikož je však oxid uhličitý těžší než vzduch, ti, kteří byli ve vyšších polohách, přežili.
V okolí jezera Nyos dnes lidé raději nežijí. Jezero Kivu na hranicích Demokratické republiky Kongo a Rwandy však představuje podobnou, ale mnohem větší hrozbu. Jeho okolí je hustě osídleno a studie ukazují, že k uvolnění plynu dochází asi jednou za tisíc let. Kivu je tedy tikající bombou.