ObjevyPodivné úkazyZe zpráv

Záhadná Inkova stopa z třetihor

V blízkosti jezera Titicaca v bolivijských Andách byl v roce 2007 objeven zkamenělý otisk lidského chodidla. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby se později nezjistilo, že otisk se nachází v hornině, jejíž stáří se odhaduje nejméně na 7 až 15 milionů let. Tehdy však člověk podle zažitých dějin lidstva ještě nemohl existovat. Kdo tedy v té době kráčel po naší planetě Zemi?

2333947Inkova stopa
Bolivijský badatel Roberto Hidalgo z Unidad Nacional de Arqueologo objevil v roce 2007 úplnou náhodou zkamenělý otisk lidského chodidla na místě zvaném Jesús de Machaca. Ani samotní Bolivijci ještě o tomto místě neslyšeli, ale brzy se to asi změní, protože právě tato lokalita může přepsat dějiny člověka. Místní domorodí obyvatelé však o této stopě vědí už velmi dlouho, a sami ji nazývají Inkova stopa.

O existenci tohoto neobvyklého nálezu se západní svět dozvěděl díky německému cestovateli Markovi Alhelmovi, který právě do této lokality v blízkosti jezera Titicaca uskutečnil expedici, aby se přesvědčil o pravosti a skutečné existenci tohoto neuvěřitelného otisku. Alhelm zjistil, že stopa na místě Jesús de Machaca se skutečně nachází, a natištěna je v hornině, kterou tvoří rezavě červený pískovec. Stopa je ve velmi dobrém stavu, a zdálo se, že její věk může být tak několik tisíc let. Jak se však ukázalo, vědci určili věk této horniny, ve kterém je otisk lidského chodidla na nejméně 7 až 15 milionů let, tedy do třetihor.

2333943Homo sapiens v třetihorách?
V třetihorách však podle evolučních dějin ještě nemohl člověk existovat. Komu tedy stopa patřila? Několik dalších bolívijských odborníků však opravdu potvrdilo, že se jedná o otisk lidské nohy. Stopa podle nich odpovídá dnešní velikosti obuvi 39. Z toho vyplývá, že stopu udělal člověk vysoký zhruba 175 centimetrů, který vážil kolem 80 kilogramů. Stopa má v nejširším místě 90 milimetrů, a udělal ji jedinec během vzpřímené chůze, tedy takovým způsobem, jak se dnes pohybuje moderní člověk.

2333945Přední archeologové však tento nález úmyslně přehlíželi, neboť jak konstatují, v třetihorách vzpřímeně chodící Homo sapiens nemohl existovat. Jak však mohla tato stopa vzniknout pokud nepatřila člověku? Kdo tedy mohl v třetihorách vzpřímeně kráčet po Zemi? Mají vůbec archeologové zájem detailněji prozkoumat Inkovu stopu, případně její okolí, aby potvrdily nebo vyvrátily tento pozoruhodný nález nebo se na tomu raději vyhýbají ze strachu, že by se musely přepsat zažité dějiny lidstva?

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.