Záhady

Zmizení beze stopy: Kdo ukradl Boeing přímo z letiště?

25. května 2003 vzlétlo z letiště Quatro de Fevereiro v africké Angole letadlo Boeing 727. Nic neobvyklé, řeknete si. Jenže stroji nikdo nedal povolení pro vzlet, nemělo na palubě pilota a dodnes po něm není ani stopy, a to i navzdory intenzivnímu pátrání. Kam se mohlo podít?

Dodnes jde o jednu z největších záhad v dějinách letectví. Letadlo provozovaly angolské aerolinie TAAG, ale už více než rok nebylo ve vzduchu. TAAG se za ten čas stihli masivně zadlužit a stroj měla společnost prodat jiné firmě, přičemž peníze by použila na vyplacení dluhu. V době, kdy Boeing zmizel ho právě přestříkávali, z interiéru zmizela všechna sedadla pro pasažéry a nahradila je nádrž na přepravu nafty.

Krátce předtím, než stroj zmizel, viděli svědci na jeho palubu nastupovat mechanika Benjamina Padilla. TAAG ho najala, aby letadlo uvedl do schopného stavu. S Padillem byl i jeho pomocník John Mutantu. Oba byli vyučení letečtí mechanici, ale ani jeden neuměl pilotovat letadlo.

Avšak již krátce poté, co muži vyšli po schůdkách do kabiny, začalo letadlo rolovat po dráze. Letečtí dispečeři na nic takového nedali povolení, ale na jejich výzvy nikdo na palubě nereagoval. Kdokoliv Boeing řídil, vypnul navigační světla i stopovací zařízení. Očividně neměl zkušenosti s létáním, vzletový manévr popsali dispečeři jako chaotický.

To by naznačovalo, že pilotem byl Benjamin Padilla, takový scénář má ale jeden háček. Boeing se nejlépe pilotuje tříčlenným týmem a všichni tři musí projít výcvikem. V operačním manuálu tohoto letadla se sice píše, že v nouzových případech mohou pilotovat i dvě osoby, ale většina zkušených pilotů tvrdí, že to je nemožné.

Vyšetřovatelé tedy dospěli k závěru, že v letadle musela být i třetí osoba. Absolutně však netušili, o koho by mohlo jít, kdy se do stroje dostal a jak se jí to podařilo.

Záhadou je také příčina krádeže. FBI i CIA, které pomáhaly s vyšetřováním, se zpočátku obávali, že letadlo využije nějaká teroristická organizace při dalším útoku. Přece jen, od pádu mrakodrapů WTC neuplynuly ani dva roky, šlo o čerstvou ránu. Avšak ani po několika měsících se Boeing nepodařilo vypátrat. Zjistilo se pouze tolik, že Boeing opustil africký kontinent a letěl přes Atlantik.

Teroristický motiv nakonec vyšetřovatelé zavrhli. Další variantou byl pro ně pojišťovací podvod. TAAG byla v dluzích a na “ukradeném” letadle mohla zinkasovat slušnou částku. To by však nevysvětlovalo zmizení Padilla a Mutantu. Po obou mužích jakoby se slehla zem. Objevily se sice zprávy, že je viděli v Guiney, ale tyto informace se nepotvrdily.

Osud Boeingu i jeho pilotů je dodnes neznámý.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.