Nejděsivější místaVideoZáhadyZe zpráv

VIDEO: Ďáblovo jezero v Kazachstánu – co se v něm ukrývá?

V Národním parku Karkaraly v severní části Kazachstánu se rozprostírá na 112 hektarech nádherná nedotčená příroda s vysokými kopci, fascinujícími skalnatými útvary, rozlehlými lesy a několika jezery.

Před jedním ze zdejších jezer však varují nejen průvodci a místní obyvatelé, ale i různé turistické bedekry. Už z jeho názvu Shaitankol, což znamená v překladu Ďáblovo jezero, vyplývá, že se s ním nedoporučuje zahrávat. Proč?

Strašidelná legenda o jezeře
Již více než tři století se o tomto jezeře říká, že je prokleté a ovládá ho nějaký neznámý jezerní démon, který z tohoto světa unesl už stovky lidí. O strachu místních obyvatel z jezera Shaitankol se na počátku 20. století dozvěděli i ruští kozáci, kteří tuto oblast v té době ovládali.

V roce 1905 se proto kozácký náčelník rozhodl, že údajného ďábla z jezera vyžene pomocí náboženského rituálu a všem lidem tak dokáže, že se už žádných nadpřirozených jevů nemusejí bát. Kozáci nejprve kolem celého jezera postavili velké kříže, a pak zavolali kněze i se svěcenou vodou. Kněz začal při hlasitém modlení do jezera pomalu lít svěcenou vodu.

Všichni přítomní však během tohoto “vymítání ďábla” zůstali v šoku, protože v okolí jezera se náhle strhla prudká vichřice, která lámala stromy jako zápalky, lidí shazovala z nohou a v jezeře se vytvořila obrovská vlna, která z břehů vyhnala všechny lidi.

Kozáci pak sice chtěli celý rituál zopakovat, ale místní obyvatelé byli proti, protože se báli zničení svých domů. O této události dokonce v roce 1905 psaly i ruské noviny. Stala se tato událost tak, jak se o ní tehdy psalo?

Navždy ztracení lidé
O kazašském Ďáblově jezeře je známých mnoho legend a ukázalo se, že několik z nich mohou mít reálný základ, což se potvrdilo i před čtyřiceti lety. V roce 1976 u jezera beze stopy zmizela skupina osmi studentů. Studenti si naplánovali svou vlastní výpravu po Národním parku Karkaraly a během jedné noci chtěli přespat i u jezera Shaitankol.

Jak se ukázalo, byla to jejich poslední noc, protože od té doby se je už nikdy nepodařilo najít, přesto, že se do jejich hledání zapojilo množství policistů i vojáků. Masivní záchranná akce, při které asistovali i vojenské vrtulníky prohledávající široké okolí jezera, byla neúspěšná.

Při záchranné akci však přišlo k další tragédii poté, kdy se vojenští potápěči rozhodli prohledat celé dno jezera. Ještě předtím však chtěla armáda zjistit jak je jezero hluboké, ale ukázalo se, že hloubka uprostřed jezera se nedala ani vojenskou technikou vůbec změřit. Tak se prý měly potvrdit i mnohé legendy, které hovořily o tom, že jezero nemá ani dno, a proto se zde bez stopy ztratily stovky lidí.

Z pěti potápěčů, kteří se pod hladinu jezera potopili, se dva z nich už nikdy nevynořili. Všech pět potápěčů bylo sice jištěných i lanem, ale při dvou z nich bylo lano nějakým ostrým předmětem prořezané. Pátrání po obou potápěčích, kteří v jezeře zmizeli, bylo také bezvýsledné. Po této tragédii se celé pátrání po skupině osmi studentů ukončilo.

Záhada jezera přetrvává
Mnozí badatelé, kteří zkoumali jezero Shaitankol potvrdili, že hloubku jezera se jim zatím nepodařilo změřit, a ti, kteří se do něj ponořili, hovořily dokonce o obrovské černé jámě nacházející se uprostřed jezera s průměrem několika desítek metrů. Další odvážlivci, kteří se pokoušeli tajemství jezera odhalit, hovořili i o podivných tvorech, které se po břehu jezera během noci pohybují.

O těchto neznámých tvorech vědí i zdejší obyvatelé, kteří turistům zdůrazňují, aby u jezera v noci v žádném případě nestanovali. Několik lidí nad jezerem dokonce vidělo létat jakési světelné koule, které se mezi sebou jakoby honily, a potom aniž by rozčerily hladinu, vletěly přímo do středu jezera. Světelné koule bylo pak určitý čas vidět i pod hladinou vody jak klesají stále hlouběji a hlouběji, až se zcela ztratily.

Někteří záhadologové si dokonce myslí, že uprostřed Ďáblova jezera by se mohl nacházet vstup do jiného časoprostoru nebo jiné dimenze, a proto se zde odehrává tolik nevysvětlitelných jevů. Může být i takový vstup do jiného časoprostoru vysvětlením toho, že se zde během tří století ztratilo takové množství lidí, a proto zde je i z tohoto důvodu vidět různé neznámé tvory?

Mnozí skeptici takovýmto pohádkám samozřejmě nevěří, ale místní obyvatelé v tom mají jasno – Ďáblovo jezero je pro všechny lidi, kteří se v něm chtějí koupat nebo při něm i jen strávit noc, smrtelně nebezpečné. Zda je na těchto legendách něco pravdivé, si nakonec na vlastní kůži může vyzkoušet každý sám.

Videogalerie:

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.