Když v roce 1991 zkolaboval Sovětský svaz, neznamenalo to jen pád železné opony a závan svobody. Pro některá města to byla doslova apokalyptická smrt. Najednou pocítila, co to znamená ustát život v konkurenčním prostředí a tak zůstala opuštěná jako biblické Jericho.
Navštivte také:
Kauza Pentagon Papers odhalila síť vládních lží. Američané lhali celá léta
Kadykčan
V minulosti šlo o prosperující hornické město, ale dnes je jen sbírkou vyhořelých domů. Město bylo založeno vězni gulagu ve 40. letech 20. století. Brzy se zjistilo, že leží na uhelných žilách a tak sem začaly proudit tisíce horníků. Město rostlo a koncem 70. let v něm žilo více než deset tisíc obyvatel. Úpadek Sovětského svazu měl však zničující vliv na uhelný průmysl a počet obyvatel města se zmenšoval. Po 90. letech ceny uhlí začaly klesat a doly zůstaly zavřené. V roce 1996 zabila exploze miny šest lidí a počet obyvatel se snížil pod 300. Začátkem 21. století bylo město domovem jen pro hrstku obyvatel a dnes zde najdete už jen ruiny.
Skrunda-1
Opuštěný vojenský komplex Skrunda-1 byl kdysi prosperující komunitou plnou života. Bohužel lety se všechno změnilo. Uskutečnilo se několik pokusů o opětovné využití lokality pro cestovní ruch, jako například výstavba průmyslového parku, ale nějak nic nevycházelo. Město je dnes pod vojenskou kontrolou, takže jej nemohou navštívit civilisté. Pokusy o oživení vždy ztroskotaly a dnes je tedy jen prázdným místem, nad kterým občas krouží vojenský vrtulník.
Navštivte také:
VIDEO: Bestie v psí podobě existovaly po celém světě, většinou ale šlo o výplody fantazie
Neftegorsk
Zemětřesení, které zasáhlo Neftegorsk 28. května 1995, bylo nejhorším zemětřesením v moderní historii Ruska. A současně bylo posledním hřebíkem do rakve upadajícího města. Zemětřesení mělo sílu 7,6 stupně Richterovy stupnice a podle oficiálních statistik zahynulo nejméně 2 040 lidí, což bylo v té době více než polovina obyvatel města. Město bylo zdecimováno a téměř vše bylo zničeno; zůstala jen kaple, hřbitov a památník. Pomalu ale jistě odsud odešli všichni obyvatelé.
Cchaltubo
Jedná se o Stalinovo zapomenuté lázeňské město. Cchaltubo bylo kdysi moderní sovětskou destinací, která přitahovala stranické elity, vojenský personál a dokonce i samotného Stalina. Po pádu režimu vše přestalo rázem fungovat. Zůstaly jen rozpadající se hotely, lázeňské domy a sanatoria, které lákají už jen dobrodružnější návštěvníky. Minulost letoviska se odráží v jeho ruinách s mnoha budovami zobrazujícími gruzínské motivy a vlastenecké symboly. Je až smutné, jak dopadlo město, které mělo být koupelnou ikonou Sovětského svazu.