VideoZe zpráv

VIDEO: Sovětská města duchů

Když v roce 1991 zkolaboval Sovětský svaz, neznamenalo to jen pád železné opony a závan svobody. Pro některá města to byla doslova apokalyptická smrt. Najednou pocítila, co to znamená ustát život v konkurenčním prostředí a tak zůstala opuštěná jako biblické Jericho.

Navštivte také:
Kauza Pentagon Papers odhalila síť vládních lží. Američané lhali celá léta

Kadykčan


V minulosti šlo o prosperující hornické město, ale dnes je jen sbírkou vyhořelých domů. Město bylo založeno vězni gulagu ve 40. letech 20. století. Brzy se zjistilo, že leží na uhelných žilách a tak sem začaly proudit tisíce horníků. Město rostlo a koncem 70. let v něm žilo více než deset tisíc obyvatel. Úpadek Sovětského svazu měl však zničující vliv na uhelný průmysl a počet obyvatel města se zmenšoval. Po 90. letech ceny uhlí začaly klesat a doly zůstaly zavřené. V roce 1996 zabila exploze miny šest lidí a počet obyvatel se snížil pod 300. Začátkem 21. století bylo město domovem jen pro hrstku obyvatel a dnes zde najdete už jen ruiny.

Skrunda-1


Opuštěný vojenský komplex Skrunda-1 byl kdysi prosperující komunitou plnou života. Bohužel lety se všechno změnilo. Uskutečnilo se několik pokusů o opětovné využití lokality pro cestovní ruch, jako například výstavba průmyslového parku, ale nějak nic nevycházelo. Město je dnes pod vojenskou kontrolou, takže jej nemohou navštívit civilisté. Pokusy o oživení vždy ztroskotaly a dnes je tedy jen prázdným místem, nad kterým občas krouží vojenský vrtulník.

Navštivte také:
VIDEO: Bestie v psí podobě existovaly po celém světě, většinou ale šlo o výplody fantazie

Neftegorsk


Zemětřesení, které zasáhlo Neftegorsk 28. května 1995, bylo nejhorším zemětřesením v moderní historii Ruska. A současně bylo posledním hřebíkem do rakve upadajícího města. Zemětřesení mělo sílu 7,6 stupně Richterovy stupnice a podle oficiálních statistik zahynulo nejméně 2 040 lidí, což bylo v té době více než polovina obyvatel města. Město bylo zdecimováno a téměř vše bylo zničeno; zůstala jen kaple, hřbitov a památník. Pomalu ale jistě odsud odešli všichni obyvatelé.

Cchaltubo


Jedná se o Stalinovo zapomenuté lázeňské město. Cchaltubo bylo kdysi moderní sovětskou destinací, která přitahovala stranické elity, vojenský personál a dokonce i samotného Stalina. Po pádu režimu vše přestalo rázem fungovat. Zůstaly jen rozpadající se hotely, lázeňské domy a sanatoria, které lákají už jen dobrodružnější návštěvníky. Minulost letoviska se odráží v jeho ruinách s mnoha budovami zobrazujícími gruzínské motivy a vlastenecké symboly. Je až smutné, jak dopadlo město, které mělo být koupelnou ikonou Sovětského svazu.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.