ParaMag

VIDEO: Mořské panny: Máme nové důkazy o jejich existenci?

 Rychlé zprávy
 • VIDEO: Rozsáhlá síť tunelů z Turecka až do Skotska Archeologové odkryli tisíce podzemních tunelů z doby kamenné, táhnoucích se napříč Evropou z Turecka až do Skotska. Výzkumníci jsou zmatení, protože naprosto nechápou jejich původní účel....
 • VIDEO: Chlapec, který vidí v naprosté tmě Chlapec šokuje lékaře se svojí schopností vidět v naprosté tmě svýma očima, které mu ve tmě svítí....
 • Tamarack Lodge Tamarack Lodge měl skromný začátek jako šestipokojový penzion v roce 1903. Jeho název byl odvozen od indiánského termínu pro černé modříny, které se hojně nacházejí v této oblasti. Začátkem roku...
 • Poveglia ostrov smrti-historie Poveglia, opuštěný ostrov nedaleko Benátek. Pří epidemii Černého moru se ostrov využíval jako karanténa nakažených....
 • Muž v kápi Ahoj, všechny zdravím, jsem tady nová. Už nevím, co mám dělat, prosím o radu. Mám v domě ducha, sedí v mé ložnici nic nedělá, nijak mi neubližuje. Už jednou jsem...

VIDEO: Mořské panny: Máme nové důkazy o jejich existenci?

15 listopadu
21:31 2019

Už několik století si lidé vyprávějí různé příběhy o záhadných mořských bytostech, které vypadají z poloviny jako člověk (žena) a z poloviny jako ryba. Mořské panny byly ještě v minulých stoletích považovány za skutečné vodní bytosti, na které věřili nejen námořníci, ale často i velmi vzdělaní lidé.

Legendy o mořských pannách sahají až do antiky a za časů velkých mořeplavců je popisovali mnozí námořníci, kteří je prý na svých dalekých cestách viděli. Dnes existuje mnoho videí a dokonce i dokumentární film, kde jsou jakási mořská stvoření skutečně zachycena. Mohou tedy mořské panny existovat, nebo to je jen další hoax (klamivá informace)?

Co se kdysi psalo o mořských pannách?
O existenci mořských panen středověcí námořníci vůbec nepochybovali, ale první zprávu o těchto bytostech máme již z 1. století našeho letopočtu, kdy se o nich zmínil římský spisovatel Plinius Starší.

Byl autorem encyklopedického díla Naturalis historia a o ženách se šupinatým tělem napsal: “Sedí na delfínech, nebo na kétó (v řecké mytologii mořská bohyně) či na mořských koních.” Zmínku o mořské panně najdeme i v židovském náboženském spise talmud, kde mořskou pannu popsal rabín Šlomo Jicchak (1040 – 1105), podle kterého v moři existují ryby, které vypadají napůl jako člověk a napůl jako ryba.

Tři mořské panny vyskakující z moře v roce 1493 zahlédl i italský mořeplavec Kryštof Kolumbus, který si o nich do lodního deníku napsal toto: “Nejsou tak krásné jako na obrazech, i když se lidem podobají v obličeji. Podobné tvory jsem viděl u pobřeží západní Afriky.”

Slavný anglický mořeplavec a průzkumník Henry Hudson v roce 1608 při plavbě přes Beringovo moře přinesl další svědectví o existenci mořské panny, když ji viděli dva jeho námořníci.

Takto popsal toto setkání Hudson: “Mořská panna se přiblížila k lodi a prohlížela si námořníky. O chvíli později ji vodní proud otočil. Její tělo připomínalo to naše. Měla světlou pokožku a dlouhé vlasy tmavé barvy. Když se potápěla, námořníci spatřili její ocas, který jim připomínal ocas sviňuchy (druh mořského savce), byl však skvrnitý jako ocas makrely.” Podobná svědectví přinášeli další cestovatelé a námořníci až do konce 19. století.

Mořské panny: Nové důkazy
V posledních letech se však začalo opět mluvit o mořských pannách, které byly zaznamenány na více místech, nejvíc však překvapivě v Izraeli. V roce 2013 měl premiéru dokumentární film Mermaids: The New Evidence (Mořské panny: Nové důkazy), ve kterém můžete vidět velmi podivuhodné mořské tvory, které lidé ještě nikdy neviděli.

V té době se mluvilo, že tyto bytosti vídají na vlastní oči i obyvatelé izraelského pobřežního města Kiryat Yam. A v současnosti je dokonce v Izraeli vypsána i odměna za odchycení mořské panny. Skeptici však samozřejmě tento dokumentární film odsoudili a označili ho za velmi nevěrohodný, protože tam prý hrají izraelští herci a Izrael chce takto zvýšit svůj turistický ruch.

A aby toho nebylo málo, v říjnu roku 2016 zveřejnil na internetu britský občan Paul Jones z Norfolku video, na kterém je možné vidět zůstatky podivuhodného tvora, který skutečně připomíná mrtvolu mořské panny. Zveřejněnému videu však většina lidí nevěří a považují ho za podvod. Podle mnoha lidí je na videu jen mrtvý tuleň a ostatní detaily tam Jones sám dotvořil, případně celá mrtvola je jeho výtvorem. Koneckonců, posuďte sami.

Jsou tedy mořské panny jen výplodem lidské fantazie nebo jsou reálnými bytostmi z masa a kostí? Co vídali staří námořníci na svých cestách – byly to jen obyčejní mořští tvorové, které si spletli s lidskými bytostmi?

Videogalerie:

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Ahoj. Obecná rada není těžká: stíny zahání světlo. Tedy: udržuj si doma světlo, čisto, pořádek....

Zdravím. Nejdříve bych se chtěl zeptat. Říkáš, že je to muž, viděla jsi obličej? Dále...

Zdravím, už jsem to u nějakého příspěvku psal, ale opakování je matka moudrosti. Ano, při...

Statistiky

 • 0
 • 25
 • 501
 • 13 243 991
 • 1 338
 • 670