Záhady

Epidemie spavé nemoci: O jejím původu dodnes nic nevíme

V roce 1916 se ve světě začala šířit “spavá nemoc”: letargická encefalitida. Co způsobilo záhadnou epidemii, která zabila půl milionu lidí?

Navštivte také:
Záhada mrkající mumie: Proč otevírá oči?

Příznaky se objevovaly pomalu a nevyžadovaly si okamžitou lékařskou diagnózu. Nakažený byl stále unavenější, až nakonec upadl do letargického spánku. Pozdější symptomy se však u jednotlivých pacientů lišily. V horším případě člověku ztuhly svaly jakoby upadl do kómatu. Nejméně 500 tisíc lidí se z něj již neprobudilo.

Ti, kteří přežili, pociťovali ještě roky zvýšenou únavu a po probuzení měli ztuhlé svalstvo. Lékaři na nich v 50-tých letech testovali lék L-DOPA vyvinutý k léčbě Parkinsonovy choroby. Na ten pacienti reagovali pozitivně.

Navštivte také:
Bedlam: Psychiatrická nemocnice se změnila z Betlému na peklo

Letargická encefalitida se objevila přibližně ve stejnou dobu jako španělská chřipka a tak někteří výzkumníci tato dvě onemocnění dávali do souvislosti. To ale nevysvětluje, proč se spavá nemoc vyskytovala ještě začátkem druhé světové války.

Jako první popsal příznaky letargické encefalitidy rakouský psychiatr a neurolog Constantin von Economy. Ve svém článku uvedl, že jako první se u nakaženého projevily bolesti hlavy a malátnost. V pokročilém stádiu už vykazoval neovladatelnou ospalost. Někdo jí dokázal odolat, většina lidí ale upadla do hlubokého spánku, z nichž se více než polovina již neprobudila. Málokdo vyvázl bez vážných následků, tisíce pacientů vyžadovaly v následujících letech trvalou péči. Von Economie tehdy psal o vážné hrozbě pro lidstvo.

Navštivte také:
První kroky k rozluštění? Několik slov Voynichova rukopisu již známe

Nejvyšší počet případů se vyskytoval v letech 1920 až 1924, pak začala letargická encefalitida ustupovat. Poslední případ zaznamenali v roce 1940. Odhaduje se, že zemřela asi třetina nakažených, další třetina měla trvalé následky a zbytek pacientů překonalo onemocnění bez následků. Od vypuknutí této epidemie uplynulo již více než sto let, avšak o jejím původu nevíme dodnes prakticky nic.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

1 komentář

  1. Možná se to přetransformovalo na chronický únavový syndrom, který se více šířil na konci 20. století a snad dělá lidem problémy i dnes, byť ne tak masívně.
    Mohlo se jednat o nějaký virus, který většinou nevyvolal žádné zřetelné příznaky, jen u menšiny nakažených tu letargii, a po promoření populace se přestal šířit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.