Věřte, či ne, groteskní figurína na obrázku patří k nejlépe zachovaným mumiím na světě. Otázkou však je, proč se tělo nerozložilo. Zatím neznáme odpověď.
Navštivte také:
Psychicky nemocné léčil trháním zubů a odebíráním orgánů, kolega ho podržel
Tvář mrtvoly vypadá oteklá a zdeformovaná, ale kůže je měkká a tělo nejeví známky posmrtného ztuhnutí. Dají se mu ohnout ruce i nohy. Dokonce i vnitřní orgány jsou zachovány a v cévách je stále krev. Zatímco jiné mumie se drolí při sebemenším pohybu a jsou docela vyschlé, tělo Lady Dai, jak ženu přezdívají, je tak dobře zachované, že lékaři na něm mohli i 2100 let po smrti provést pitvu. Dokázali dokonce určit i její krevní skupinu A.
Lady Dai se ve skutečnosti jmenovala Chin Zhuji a byla manželkou šlechtice Li Canga. Žila extravagantním životem, její hrobka byla plná luxusních předmětů, o kterých si běžný člověk mohl před více než dvěma tisíci lety nechat jen snít. Hedvábné šaty, sukně, zdobené rukavice, kapsy s kořením a voňavými ingrediencemi, krabičky s kosmetikou, desítky zdobených nádob, hudební nástroje, sošky hudebníků a stovky dalších předmětů: to vše bylo součástí jejího posmrtné výbavy.
Navštivte také:
Tajemství bridgewaterského trojúhelníku
Bylo to právě bohatství, co ji přivedlo do hrobu. Lady Dai se ráda oddávala kulinářským orgiím a postupně se propracovala až k morbidní obezitě. V hrobce se našla její podobizna, z níž je jasně vidět, že při stání se musela opírat o hůl. S největší pravděpodobností šlo o následek trombózy či arteriosklerózy, kterou si Lady Dai přivodila sedavým životním stylem a přejídáním. Pitva také odhalila, že měla posunutou plotýnku, takže při chůzi zřejmě trpěla velkými bolestmi.
V těle měla několik parazitů, zřejmě v důsledku konzumace nedovařeného jídla, trpěla vážnou srdeční chorobou, osteoporózou i ledvinovými kameny. Zemřela ve věku asi 50 let na infarkt a jejím posledním jídlem byly melouny.
Ironií je, že v různých dokumentech přítomných v hrobce se píše, jaká krásná a zdravá byla Lady Dai.
Její tělo objevili v roce 1971 na archeologickém nalezišti Mawangdui nedaleko města Čangša. Bylo zabalené do 20 vrstev hedvábí a leželo ve čtyřech zmenšujících se rakvích. Hrobka byla prakticky vzduchotěsně uzavřena a chráněna před vlhkostí a v takovém prostředí neměly bakterie šanci přežít. V hrobce se našly i stopy po rtuti a vědci předpokládají, že tento prvek měl sloužit k antibakteriálním účelům. Tělo před zabalením do hedvábí také namočili do neznámé tekutiny s kyselým pH, která měla zřejmě bránit množení bakterií.
Přesto není jasné, jak si Lady Dai zachovala svůj poměrně dobrý stav. Našly se totiž desítky těl pohřbených v podobných podmínkách a všechny jevily známky rozkladu.
Navštivte také:
VIDEO: Paranormální jevy v Kalifornském lese
Jisté je, že díky Lady Dai dokázali historici věrně zrekonstruovat jídelníček Číňanů před 2100 lety, jejich zemědělské praktiky, lovecké metody, přípravu jídel, recepty i domestikace zvířat.
Tělo Lady Dai dnes odpočívá v muzeu ve městě Chu-nan a návštěvníci ho mohou vidět na vlastní oči.