Podivné úkazy

Světla na planetce Ceres. Obývá ji inteligentní civilizace?

Sonda Dawn pořídila unikátní snímky trpasličí planety Ceres ze vzdálenosti 13,5 tisíce kilometrů. A opět zachytila podivná bílá světla na jejím povrchu. Teď z mnohem větší blízkosti je vidět, že jednotlivé svítící body tvoří vždy více světel.

„Došli jsme k závěru, že intenzivní jas těchto bodů vyvolává sluneční světlo odrážející od vysoce reflexního materiálu na povrchu planetky, zřejmě od ledu,“ uvedl jeden z šéfů mise Dawn Christopher Russell. Další hypotézy zvažují vulkanickou činnost, gejzíry nebo obnažená solná ložiska. Šestého června by se sonda měla dostat do vzdálenosti 4400 km a pořídí ještě detailnější snímky. Vědci proto doufají, že se jim podaří odhalit důkazy i o případné geologické aktivitě.

Také ufologové se těší na podrobnější fotografie. Podle nich je totiž možné, že záhadné svítící body mohou být ve skutečnosti městskými světly. V jejich blízkosti jsou navíc viditelné paralelní trhliny nebo žlaby, které mohou být přirozeného, ale i umělého původu. Skeptikové se všechny nadšence snaží krotit a říkají: „Kde by se na Cereře vzala inteligentní civilizace?“ Milovníci záhad oponují, že o sluneční soustavě nevíme zdaleka vše a možná se opravdu díváme na mimozemská města. Tak se nechme překvapit, jaké záběry sonda Dawn 6. června pošle.

V letech 2011 a 2012 se sonda přiblížila k jiné trpasličí planetě Vestě, která také leží v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, a pořídila na 30 tisíc snímků jejího povrchu.

Fotogalerie:
ceres

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.