ZáhadyZe zpráv

VIDEO: Bockstenský muž zemřel před 400 lety, jeho smrt je ale dodnes záhadou

Před asi 700 lety postihl mladého muže krutý osud. Po třech úderech do hlavy ho kdosi přibodl ke dnu jezera. Jeho smrt je dodnes záhadou.

Navštivte také:
VIDEO: Derinkuyu: Podzemní město, které hostilo až 20 tisíc lidí

Ostatky takzvaného Bockstenského muže odhalily v rašeliništi nedaleko švédského města Bocksten v roce 1936. Na podobných místech se velmi dobře zachovávají nejrůznější předměty, a tak bylo historikům prakticky hned jasné, že dotyčný pocházel ze 14. století a v rašeliništi odpočíval stovky let. Zbytky oblečení navíc vypovídaly, že šlo o poměrně vysoce postaveného muže.

Ležel v rašeliništi tváří dolů a v hrudi měl zabodnutý kůl. Jelikož se docela rychle ukázalo, že se nejedná o nedávnou vraždu, převezli tělo do Varbergského muzea na podrobnější obhlídku. Tady Bockstenského muže zkoumali celá léta a odhalovali stále další a další detaily o jeho životě.

Navštivte také:
VIDEO: Ďábelský pastor obchodoval s orgány, lidi nutil hladovět. Našly se masové hroby

Oblečení, které měla mrtvola na sobě, patří k nejlépe zachovalým kusům středověkého oděvu na světě. Tunika, plášť s kapucí, vlněné kalhoty a kožené boty, jakož i dva kožené pásky se zachovaly v opravdu výborném stavu. Všechno bylo nanejvýš kvalitní, na základě čehož vědci usoudili, že šlo o bohatého muže. A tak začali spekulovat o možných motivech vraždy.

Dotyčný zemřel ve věku zhruba 30ti let a jeho vlasy, podobně jako oblečení, které bylo velmi dobře zachovalé, naznačovaly, že skutečně patřil k vyšším společenským vrstvám. Ani vlasy ale nedokázaly zamaskovat tři rány na hlavě, které očividně způsobil tupý předmět. Právě tyto údery, konkrétně nejméně jeden z nich, byly příčinou smrti Bockstenského muže.

Navštivte také:
VIDEO: Prastaré záhady, které dodnes matou vědce

Existují dvě nejpravděpodobnější hypotézy o tom, proč musel tento člověk zemřít. První zní, že měl na starosti verbování mužů do války a podali si ho vesničané, kterým se nechtělo umírat za zájmy svých pánů. Podle jiných historiků šlo o výběrčího daní, jednoho z těch, kteří byli snad ještě nepopulárnější než verbovači. Otázkou také zůstává, proč ho někdo přibodl ke dnu jezera. Mohlo jít o způsob, jakým zabránit, aby duch zesnulého na okolí strašil, ale vrazi se takto mohli jednoduše ujistit, že tělo nevyplave na povrch a neprozradí, co se s dotyčným stalo.

Ve 21. století se pomocí moderních technologií podařilo zrekonstruovat tvář Bockstenského muže. Vražedné rány z lebky zmizely a odborníci tvář mírně rozšířili, protože tlak rašeliny ji během staletí mírně zploštil.

Podobu Bockstenského muže, člověka, jehož život kdosi brutálním způsobem ukončil, tedy známe. O jeho osudu se ale zřejmě nikdy nepodaří zjistit víc.

Videogalerie:

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.