VIDEO: Měli léčit, místo toho vraždili: Z lékařů se vyklubali sérioví vrazi
Lékař je člověk, který se učil umění léčit. Bohužel někteří lékaři zneužili své znalosti a dovednosti k zabíjení; znovu a znovu. Toto je seznam některých z nejkrutějších sériových vrahů – doktorů v historii.
Navštivte také:
VIDEO: Čarodějnické metropole: Tady se kdysi upalovalo ve velkém
Linda Hazzardová, homeopatka s klystýrem
Linda Hazzardová neměla lékařské vzdělání, ale kvůli právní mezeře mohla provádět lékařskou praxi ve státě Washington. Dokonce napsala knihu „Půst na léčení nemocí“ a propagovala názor, že nemoci způsobené jídlem lze vyléčit minimální konzumací jídla. V roce 1902 otevřela sanatorium, kde pacientům dávali jen několik lžic vývaru nebo džusu a denně jim podávali klystýr. Mnozí odcházeli spokojeni, ale v důsledku této „léčby“ zemřelo asi 40 pacientů. Hazzardová kritikům vzkázala, že pokud někdo zemře během půstu, trpí nemocí, která ho stejně brzy zabije. V roce 1912 byla odsouzena za zabití bohaté ženy, která vážila méně než 22 kilogramů. Žaloba dokázala, že když žena umírala hladem, Hazzardová jí ukradla šperky a zfalšovala její závěť. Odsoudili ji na 20 let, díky milosti guvernéra si odseděla pouze dva roky. V roce 1920 otevřela další sanatorium a pokračovala ve své „postní“ praxi, dokud zařízení v roce 1935 neshořelo. Když Hazzardová v roce 1938 onemocněla, vyhladověla se k smrti.
Kermit Gosnell, vykonavatel potratů
Gosnell prováděl nezákonné, pozdní potraty ve třetím trimestru, od 70. let minulého století. Potom novorozence zavraždil tak, že jim nůžkami přerušil míchu, aby zajistil „úmrtí plodu“. V roce 2011 drogová razie v jeho klinice ve Philadelphii našla pozůstatky plodů a miminek. Části těl našli ve skříňkách, ledničkách i v odpadkovém koši. Gosnellova lukrativní praxe byla špinavým podvodem, při kterém předávkoval pacientky nebezpečnými léky, šířil mezi nimi pohlavní choroby infikovanými nástroji, propichoval jim lůna a střeva a přinejmenším při dvou příležitostech způsobil jejich smrt. Jednou z obětí byla Karnamaya Mongarová (41), která zemřela na předávkování Demerolem, který jí podal. Její 19-týdenní plod byl později objeven neporušený v mrazničce na klinice. V roce 2013 Gosnella odsoudili za tři vraždy dětí prvního stupně, stovky interrupcí a jedno neúmyslné zabití (smrt Mongarové).
Navštivte také:
VIDEO: Zabiják v bílém plášti: Lékař zabil více než 250 pacientů
Harold Shipman, bezcitný smrtící doktor
Jako teenager Harold „Fred“ Shipman sledoval, jak se jeho matka trápí s rakovinou plic. Fascinoval ho zejména účinek morfinu, který jí při bolesti přinesl úlevu. Tak začala jeho posedlost opiáty. V roce 1974, jen rok od zahájení lékařské praxe, byl přistižen při padělání receptů na Demerol. Po zaplacení pokuty a krátkém rehabilitačním pobytu se vrátil k medicíně a během následujících dvou desetiletí se stal váženým členem komunity. V roce 1998 byl koroner upozorněn na vysokou úmrtnost mezi Shipmanovými pacienty. Neexistoval však dostatek důkazů, aby ho obvinili. Podezření vzrostlo, když jeho poslední oběť, Kathleen Grundyová, v závěti vynechala rodinu a lékaři odkázala 386 tisíc liber (dnes zhruba 10,5 milionů korun). Její tělo exhumovali a našli stopy heroinu. Shipman zfalšoval lékařské záznamy a závěť napsal na psacím stroji. Další exhumace a vyšetřování odhalily jeho vzorec: pacientům podával smrtelné dávky heroinu, podepisoval úmrtní listy a falšoval lékařské záznamy. V roce 2000 obdržel 15 doživotních trestů za vraždu 15 žen smrtící heroinovou injekcí v letech 1995 až 1998. Tímto způsobem zabil během své lékařské praxe více než 218 pacientů, čímž se stal „nejplodnějším“ sériovým vrahem v Británii. V roce 2004 se oběsil ve vězeňské cele.
H.H. Holmes, první americký sériový vrah
Herman Webster Mudgett si po skončení střední školy změnil jméno na Henry Howard Holmes. Už během studia na lékařské fakultě v Michiganu kradl mrtvoly a inscenoval je, aby vypadaly, že zemřely při nehodě, aby mohl inkasovat peníze na podvodné pojistky, které uzavřel. Po skončení fakulty se Holmes zaměstnal v chicagské lékárně, kterou nakonec koupil (vdova po předchozím majiteli záhadně zmizela) a na druhé straně ulice postavil hotel. „Hrad“ otevřel v roce 1891 a propagoval ho jako místo, kde si mladé ženy mohou najít práci a ubytování. Od zaměstnanců i hostů však vyžadoval, aby měli životní pojištění, přičemž on byl příjemcem. Většina pojištěnců záhadně zmizela – sousedé hlásili, že viděli mnoho žen vcházet dovnitř, ale z hotelu nikdy nevyšly. „Hrad“ měl více než 100 pokojů, z nichž mnohé byly odhlučněny. V budově byly padací dveře, špehovací otvory, slepá schodiště a žlaby do suterénu. V suterénu se nacházel pitevní stůl, skřipec a kremační zařízení. Některé z těl Holmes prodal lékařským fakultám, jiné zpopelnil nebo rozpustil v kyselině. Hosty otrávil pomocí plynu přes potrubí namontované v pokojích. Později se Holmes zaměřil na pojistné podvody a „náhodné“ vraždy. Po jednom pojistném podvodu ho policie zatkla a udělala na „Hradu“ razii, kde objevila spoustu těl a jejich částí. Holmes se přiznal k 28 vraždám, přičemž vyšetřovatelé se domnívali, že je zodpovědný až za 200 vražd. Za své činy dostal trest smrti – oběsili ho v roce 1896.
Navštivte také:
VIDEO: Zločinec, který skončil jako boty: Majitel je s oblibou nosil
Leonardo Cazzaniga, italský doktor „ďábelský milenec“
V dubnu 2021 milánský soud potvrdil tresty odnětí svobody pro odsouzeného lékaře na pohotovosti a jeho milenku, zdravotní sestru. Leonardo Cazzaniga (65) zabil deset lidí, za což byl odsouzen na doživotí. Jeho milenku, Lauru Taroniovou, odsoudili k 30 letům za vraždu dvou členů své rodiny. Italský tisk je pojmenoval „ďábelští milenci“ a ve vězení jsou od roku 2016. Cazzanigu uznali vinným ze zabití osmi pacientů v nemocnici v Saronnu. Prokuratura uvedla, že lékař zabil v „deliriu všemohoucnosti“ pacienty tak, že je předávkoval anestetiky a sedativy. Policie v letech 2011 až 2014 vyšetřovala 40 úmrtí, ke kterým došlo během jeho služby. Jeden z pacientů byl dokonce Cazzanigův otec. Obhájci tvrdili, že praktiky jsou v souladu se standardní paliativní péčí. Obžaloba však poukázala na to, že jedna z obětí zemřela poté, co byla hospitalizována s vykloubeným ramenem. Doktora soudili i za zabití tchyně a spoluúčast při zabití manžela své milenky. Taroniovou, čtyřiačtyřicetiletou matku dvou dětí, uznali vinnou z vraždy manžela a matky. „Z času na čas mám chuť někoho zabít. Potřebuji to,“ řekla policii. Taroniová přesvědčila manžela, že má cukrovku a podala mu smrtelnou dávku inzulínu.