FotogalerieVideo

VIDEO: Jezero mrtvých: Původ kostí zůstává dodnes neznámý

Himálajské jezero Roopkund je poměrně děsivým místem. Ne nadarmo jej totiž přezdívají „jezero mrtvých“.

Navštivte také:
VIDEO: Děsivá paranormální setkání: Tyto se opravdu staly

Začal se průzkum dané oblasti, který v průběhu let odhalil pozůstatky 600 až 800 osob. Nejprve se předpokládalo, že se jedná o japonské vojáky, kteří se během války snažili tajně dostat na území Indie. Jiná hypotéza zase říkala, že jsou to tibetští obchodníci, kteří zahynuli během přesunu po Hedvábné stezce.

V dechberoucí výšce 4536 metrů nad mořem je většina vod v Himalájích po celý rok zmrzlá. Když ale přijde léto, led povolí a dolů svahy se valí nebezpečné proudy vody. V případě jezera Roopkund to mimo jiné znamená i to, že jeho hladina poklesne a ustupující voda odhalí lebky a kosti.

Veřejnost se o existenci takového jezera dozvěděla v roce 1942. Lesní strážník H. K. Madhwal tehdy narazil na vodní plochu plnou kostí a lebek a nález ho šokoval. Mnohé ostatky na sobě ještě měly zbytky masa, nejbližší lidské sídlo se však nacházelo pět dní chůze od jezera a šlo o poměrně namáhavou túru. Tak kde se zde vzalo tolik lidských ostatků? A proč bylo mnoho z nich tak zachovalých?

Navštivte také:
VIDEO: 7 záhad, které navzdory snahám stále čekají na objasnění

Pět let trvající vědecká studie nakonec odhalila, že kosterní pozůstatky mají až 1200 let, přičemž ty nejstarší od nejmladších dělilo tisíc let. Navíc se ukázalo, že mrtví nepocházeli z jednoho místa. Někteří byli z jižní Asie, ti zemřeli mezi 7. a 10. stoletím, ale našly se i ostatky Evropanů z 19. století.

Ve všech případech šlo o dospělé osoby, které zemřely relativně zdravé. U jezera Roopkund nebyly nalezeny žádné nástroje, oblečení či přístřešky, což jen zvýšilo tajemnost celého místa.

Dodnes se neví, proč je v okolí Roopkundu tolik mrtvých těl. Vědci polemizují a odlehlé a tajemné místo mezitím přitahuje turisty. Ti jsou ochotni absolvovat pětidenní výstup jen proto, aby se mohli pokochat záhadnou a děsivou atmosférou jezera mrtvých.

Fotogalerie:

Videogalerie:

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.