FotogalerieZáhady
Trendy

Záhada mrkající mumie: Proč otevírá oči?

V hlubinách kapucínských katakomb v sicilském Palermu leží mrtvola malé dívky v průhledné rakvi. Jak je možné, že mrká?

Navštivte také:
Bedlam: Psychiatrická nemocnice se změnila z Betlému na peklo

Rosalia Lombardová zemřela jako dvouletá na zápal plic v roce 1920. Její zdrcený otec se se smrtí dcery nedokázal smířit a vyhledal Alfreda Salafa, který pracoval jako balzamovač. Salaf odvedl výbornou práci a tělo Rosalie je i po více než století téměř nedotčené a patří k nejlépe zachovaným mumiím na světě.

Mrtvola malé Rosalie je z osmi tisíc těl, které v katakombách odpočívají, jednoznačně nejznámější. Pozornost přitahuje pohybem víček, jehož svědkem byly už stovky lidí. Zdá se, jakoby mumie mrkala. Leží v dřevěné rakvi s průhledným víkem, a tak se na ni může podívat každý návštěvník katakomb.

Navštivte také:
První kroky k rozluštění? Několik slov Voynichova rukopisu již známe

I po více než sto letech od smrti vypadá Rosalia Lombardová jakoby jen spala. Ti, kteří ji viděli, se shodují, jak je těžké uvěřit tomu, že dívka se co chvíli neprobudí. Vždyť dokonce i MRI sken v roce 2009 ukázal, že tělesné orgány jsou dokonale zachovány.

Největší záhadou jsou však pravé Rosaliiny modré oči. Většinou je má zavřené, občas se ale otevřou a „dívají se“ na návštěvníky. Právě tento fascinující úkaz přivádí do katakomb v Palermu každý den množství lidí.

Co vlastně za tímto jevem stojí? Někteří věří, že jde o nadpřirozený jev a mumie opravdu mrká. Další si myslí, že víčka se stahují a roztahují v závislosti na změně teploty. Italský antropolog Dario Piombino-Mascali ale tvrdí, že našel řešení této záhady ještě v roce 2009. Byl svědkem toho, jak pracovníci katakomb posunuli Rosaliinu rakev a on se jí tak mohl do očí podívat z jiného úhlu. A zjistil, že dívka nikdy neměla oči zavřené a šlo jen o optický klam způsobený lomem světla.

Navštivte také:
Anzu wyliei: Bizarní opeřený dinosaurus, kterého byste nechtěli potkat

Piombino-Mascali také dokázal zjistit složení látky, kterou Salaf tělo dívky zabalzamoval. Když balzamovač v roce 1933 zemřel, přenechal recept na svou tajnou substanci potomkům. Piombino-Mascali jej vystopoval a s dokumentem se seznámil.

Typický balzamovací proces spočívá v odebrání orgánů, Salaf ale postupoval jinak. Do těla vstříkl směs zinkových solí, formalínu, glycerinu a kyseliny salicylové a tato kombinace posloužila jako dokonalý konzervant. Formalín vyhladil bakterie, kyselina salicylová zase zárodky plísní a hub. Glycerin zabránil rozkladu a vysychání tkání. Zázračnou složkou ale byly zinkové soli, které celé tělo zpevnily a dokonce zabránily i tomu, aby se dívce propadly tváře.

Po antropologově zjištěních přesunuly tělo dívky do nové rakve, která by měla bránit různým odleskům. Piombino-Mascali doufá, že další fámy o mrkací mumií se již šířit nebudou. Ale není tomu tak a lidé si stále vyprávějí příběhy o dávno mrtvé dívce, která mrká.

Fotogalerie:

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.