Bytosti a monstra

Bájný Orang Pendek: Může opičí muž opravdu existovat?

Příběhy o záhadných obrovských opicích nejsou ničím novým. Známe Yetiho, Bigfoota či Sasquatch, ale považujeme je za legendy. Orang pendek ale může být opravdový.

Navštivte také:
Chlapec posedlý ďáblem? Mladík měl inspirovat tvůrce exorcisty

Hluboko v pralesích na ostrově Sumatra si lidé již stovky let vyprávějí příběhy o velkém primátu, kterému dali jméno Orang pendek. Podle některých lidí jde pouze o mýtus, ale pokud si vezmeme v úvahu nepřístupnost tamního terénu a pravidelnost, s jakou vědci v regionu objevují nové druhy velkých savců, je existence tajemného tvora přijatelnější než se na první pohled zdá.

Na Sumatře odhalili nový druh orangutana ještě v roce 2017. Mohl by se na ostrově skrývat podobný primát? Mnozí místní i návštěvníci ostrova tvrdí, že určitě ano.

Navštivte také:
Epidemie spavé nemoci: O jejím původu dodnes nic nevíme

Orang Pendek (v překladu “nízká osoba”) má obývat odlehlé končiny vnitrozemí Sumatry. Spojuje se zejména s národním parkem Kerinci, který je známý hornatým a hustě zalesněným prostředím. O tom, čím by vlastně Orang Pendek mohl být, se ale vedou debaty. Je to jen větší gibon, nebo spíše tvor podobný člověku?

Orang Pendek má podle svědků výšku od 90 do 150 centimetrů a tělo mu pokrývá krátká černá či šedá srst. Není však vyloučeno, že má i načervenalý nádech podobně jako je tomu u orangutana. Má jít o býložravce, který však kromě lesních plodů konzumuje i ty z plantáží. Ojedinělé svědectví hovoří také o tom, že tvor pojídá i sladkovodní ryby či dokonce maso uhynulých nosorožců sumatrianských.

Navštivte také:
Záhada mrkající mumie: Proč otevírá oči?

Na rozdíl od ostatních asijských primátů však Orang Pendek tráví většinu času na zemi, a ne na stromech. Připomíná tak spíše africkou gorilu či zmiňovaného legendárního Bigfoota. Podle místních má tvor neobyčejnou sílu, není však agresivní a člověku se vyhýbá.

Pozorování

Západ se o existenci tohoto tvora poprvé doslechl začátkem 20. století prostřednictvím holandských kolonistů. Guvernér Sumatry L. C. Westenenk v roce 1918 zaznamenal příběh z roku 1910 o chlapci z vesnice Padang, který na vzdálenost 15 metrů viděl zvláštní chlupatou postavu schopnou běžet jako člověk. Podle chlapce nešlo o orangutana, měl jinou tvář i pohyby. Westenenk zaznamenal i další příběh z roku 1917, podle kterého viděl majitel kávové plantáže na úpatí hory Kaba tohoto tvora jen na vzdálenost devět metrů. V následujících letech se vyskytly ještě další svědectví, nejen od Holanďanů, ale i od místních.

Sumatra byla pro lidi ze Západu roky relativně neznámá, a tak se existence dalšího velkého primáta takříkajíc předpokládala. Jenže roky plynuly a Orang Pendek nadále unikal našemu poznání. V roce 1989 zavítala na Sumatru britská cestovatelka Debbie Martyrová, která tábořila spolu s průvodcem na hoře Kerinci. Tady jí její průvodce řekl o tvorovi jménem Orang Pendek a primát ženu tak zaujal, že zůstala na Sumatře a sbírala svědectví o jeho existenci. V roce 1990 se jí ho dokonce podařilo vidět na vlastní oči.

Navštivte také:
Bedlam: Psychiatrická nemocnice se změnila z Betlému na peklo

Orang Pendek a pátrání po něm Martyrovou na následujících 15 let přímo posedli. Putovala po ostrově a inspirovala i další vědce, kteří v džungli našli neznámé otisky nohou a také zvláštní srst. Analýza stop ukázala, že primát by měl být příbuzný šimpanzům, Gibonům, orangutanům i člověku. K přesnému druhu se však přiřadit nedaly.

Co tedy vlastně na Sumatře žije? Stále jde o relativně neprozkoumané území a vědci se shodují, že o tvorovi jménem Orang Pendek zatím nevědí vůbec nic. A je klidně možné, že navždy zůstane záhadou. Na Sumatře totiž probíhá odlesňování tak rychle, že primát může přijít o své přirozené prostředí a vyhynout předtím, než ho stihneme poznat.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.