VIDEO: Přízraky v londýnském Toweru: kdo má strašit v bývalém vězení?
Jednou z nejznámějších turistických atrakcí ve středu Londýna je Pevnost a palác Jejího Veličenstva. Tato historická památka na severním břehu řeky Temže je známější pod pojmenováním londýnský Tower nebo také Tower of London.
Posledním králem, který londýnský Tower používal jako palác byl anglický král Jakub I. (1566 až 1625), a pak to už bylo spíš vězení pro lidi z vyšších vrstev, kteří zde byli i popraveni. A možná i právě proto je Tower of London známý po celém světě i svými přízraky, které zde návštěvníci mohou čas od času vidět.
Nejslavnější přízrak
K nejznámějšímu přízraku, který se po chodbách londýnského Toweru prochází, patří nepochybně duch Anny Boleynové, která byla druhou manželkou krále Jindřicha VIII. Tudora.
Anglickou královnou byla jen od konce ledna 1533 do 19. května 1536, kdy ji její žárlivý manžel obvinil z cizoložství, kvůli čemuž byla i na popravišti v Toweru sťata.
Po její popravě, kterou vykonal kat povolán až z Francie, byly její ostatky narychlo pohřbeny v Kapli svatého Petra v Toweru, kde byla vězněna. Od té doby se jí přízrak objevoval v různých částech londýnské pevnosti, kde ho viděli nejen strážci a zaměstnanci, ale i běžní návštěvníci.
K nejznámějšímu střetnutí její přízraku došlo v zimě roku 1864, kdy se o tom dokonce projednával i na vojenském soudu. Během jedné noci našli v Toweru spát vojáka, který měl službu. Později se ukázalo, že byl v bezvědomí, ale přesto ho obžalovali, že během služby usnul a pro zanedbání povinnosti byl postaven před vojenský soud.
Voják před soudem vyprávěl o tom, že z mlhy se vynořila bílá silueta postavy, která na krku měla čepec a hlavu si nesla v podpaží. Když se k němu bílá postava přiblížila a nereagovala ani na jeho upozornění, použil proti ní svůj bodák. Ten však přes postavu proklouzl, pak se z hlavně objevil záblesk, který vojáka omráčil a na místě odpadl.
Soudce této historce nejprve vůbec nechtěl uvěřit, ale potvrdili ji i další dva vojáci a jeden důstojník, kteří u soudu vystupovali jako svědci celé události. Všichni tři viděli bílou postavu přes okno. Podle záznamů byl naposledy přízrak Anny Boleynové viděn v roce 1933 na místě, kde se zjevovala nejčastěji – před vchodem místnosti, kde strávila poslední noc před popravou.
Další známé “towerské” přízraky
Po chodbách londýnského Toweru se ještě i dnes procházejí přízraky dvou mladých princů – synů anglického krále Eduarda IV. Jsou to mladý třináctiletý princ Eduard V., který se měl po smrti jeho otce stát anglickým králem a jeho desetiletý bratr Richard – vévoda z Yorku. Jejich opatrovníkem byl po smrti Eduarda IV. jeho bratr Richard, vévoda z Gloucesteru, který se však sám zmocnil trůnu a dal se korunovat jako Richard III.
Oba malé chlapce dal zavraždit, ale takovým způsobem, aby to nebylo nikomu podezřelé. Oba prince dal totiž Richard III. zavřít do londýnského Toweru, aby je údajně ochránil. Prince však od té doby už nikdo živé neviděl a jak se ukázalo v roce 1674 při opravě pevnosti se ve stěně pod schodištěm Bílé věže našly dvě kostry dvou malých chlapců, kterými byli nepochybně oba princové.
Od jejich záhadného zmizení se po Toweru procházejí dva chlapci v bílých šatech, držící se za ruce. Podle svědků, kteří je viděli, oba princové běhají, skáčou a vznášejí se nad zemí.
Po chodbách londýnského Toweru však bloudí i přízrak hraběnky ze Salisbury, kterou krutě popravili v roce 1541 ve věku 70 let, když jí kat usekl hlavu od těla až na potřetí. Dalším slavným přízrakem je sir Walter Raleigh, jehož dal za vzpouru proti králi uvěznit anglický král Jakub I. Ve vězení byl od roku 1603 do roku 1616, pak ho na dva roky propustily a potom opět uvěznili a sťali.
Nejstarším přízrakem londýnského Toweru je svatý Tomáš Becket, jehož zavraždili během mše před davem věřících před oltářem v Cantenbury v roce 1170. Ještě předtím než vstoupil do katolické církve, byl v Toweru správcem. Jeho duch se v londýnské pevnosti zjevuje už od 13. století. V londýnském Toweru však mohou návštěvníci vidět i další méně slavné přízraky, kterými jsou obyčejní odsouzenci, kteří za hradbami strávili část svého života.
Jsou všechny tyto přízraky v londýnském Toweru jen výplodem fantazie těch lidí, kteří je údajně na vlastní oči viděli nebo jsou to opravdu duše mrtvých, kteří byli neprávem popraveni a po smrti dosud nenašly svůj klid?
Videogalerie: