KuriozityPodivné úkazy

Zdvojení francouzské učitelky: paranormální jev nebo kolektivní halucinace?

V polovině 19. století se měl v Lotyšsku odehrát záhadný případ francouzské učitelky Emilie Sage, která se v dívčí internátní škole bez vlastního přičinění dokázala zdvojovat. Její zdvojenou podobu, tedy astrální tělo, během jejího působení na této škole vidělo několik dívek, které mnohé z nich musely ze strachu penziony opustit. Proč se záhadné zdvojování francouzské učitelky dodnes nepodařilo uspokojivě vysvětlit?

Emilie Sage v Lotyšsku
V roce 1845 přijal ředitel dívčího penzionátu Pensionat ven Neuwelcke při lotyšském městě Valmiera (Wolmar), které se nachází asi 100 kilometrů severovýchodně od hlavního města Riga, novou 32-letou profesorku francouzštiny Emilie SAGE. V penzionu se učily a vychovávaly mladé šlechtičny a mladá profesorka byla pro ředitele penzionátu vítanou posilou.

Ukázalo se, že Emilie měla skutečně cit pro výchovu mladých dívek a ty si ji i rychle oblíbily. Vše se však změnilo o několik týdnů později, kdy se po penzionech začaly šířit pomluvy o tom, že profesorka Sage se nacházela ve stejném čase na dvou místech internátu. Těmto řečem ostatní profesoři nevěnovali žádnou pozornost až do osudné hodiny gramatiky, kterou v učebně vedla.

Třináct dívek vidělo, jak se mladá profesorka před tabulí zdvojnásobila a její věrná kopie, která stála vedle ní, dokonale napodobovala všechny její pohyby. Vystrašené dívky o tom řekly učitelskému sboru v penzionu, a ten se začal zdvojováním Emilie Sage zabývat. Ukázalo se, že astrální dvojnice Emilie Sage se objevovala i v následujících týdnech, kdy ji kromě dívek viděli i zaměstnanci penzionátu i samotné profesorky a profesoři.

Události nabraly rychlý spád a později vyšlo najevo, že astrální tělo mladé profesorky se už neobjevovalo jen při jejím fyzickém těle, ale doslova nabývalo svou vlastní “osobnost” a mělo zcela odlišné chování. O paranormálním jevu se dozvěděli i rodiče dívek, kteří postupně jednu po druhé z penzionátu odhlašovaly. Během 18-ti měsíců odešlo z internátní školy 30 ze 42 žákyň.

Ředitel byl nakonec nucen mladou profesorku propustit. Emilie Sage se před odchodem z penzionátu řediteli svěřila, že toto se jí už stalo devatenáctkrát a vždy musela své učitelské místo opustit. Podle jejích slov se jí to stávalo od 16-ti let, tedy od doby, co začala učit. Nejzajímavější však na tom bylo to, že Emilie svou zdvojenou podobu nikdy neviděla a vždy se o svém viditelném astrálním těle dozvěděla až od lidí z jejího okolí, kteří z toho zůstali vystrašení.

Byla to nadpřirozenost nebo kolektivní halucinace?
Případ Emilie SAGE vyvolal svého času velký rozruch nejen v Lotyšsku, ale i ve Francii, odkud mladá profesorka pocházela. Nadpřirozenost zdvojení se pokusili v druhé polovině 19. století objasnit tři odborníci. Byli jimi francouzský astronom a spisovatel Camille Flammarion, americký politik a spisovatel Robert Dale Owen a ruský parapsycholog Alexander Akasov.

Všichni tři zjistili, že s profesorkou Emilie Sage byla až do roku 1850 v styku její bývalá žákyně Julia von Güldenstubbe, která byla jednou z těch 13-ti dívek, které na vlastní oči viděly, jak se mladá profesorka před tabulí zdvojila. Camille Flammarion zase zjistil, že Emilie Sage se narodila 13. ledna roku 1813 ve francouzském městě Dijon, ale jmenovala se Octavie Saget.

Své jméno si pak změnila z toho důvodu, že byla nemanželským dítětem a zakryla tak svůj původ, což bylo v té době zcela běžné. Julia von Güldenstubbe se ještě zmínila i o tom, že když profesorku Emilie Sage navštívila u její švagrové, její děti byly přesvědčeny, že mají dvě tety Emilie.

Od roku 1850 Julia von Güldenstubbe už pak neměla o své bývalé profesorce žádné zprávy, dozvěděla se jen to, že měla působit někde v Rusku jako vychovatelka dětí v jedné rodině. Co se s ní stalo potom už neví nikdo.

Případem se zabývali i další odborníci v 20. století, navíc byl rozebrán i v jedné epizodě britského televizního seriálu Leap in The Dark, který se vysílal v letech 1973 až 1980 na BBC, ale nikomu se už nepodařilo najít ani stopy po internátní škole Pensionat ven Neuwelcke.

Otázkou proto je, zda se případ Emilie Sage odehrál skutečně tak jak ho popsaly dívky z lotyšského penzionátu. Skeptici jsou dokonce přesvědčeni o tom, že v případě Emilie Sage mohlo jít o kolektivní sugesci, která nastane zejména tehdy, když určitý počet lidí žije v uzavřených prostorách a s okolním světem přicházejí do kontaktu pouze velmi minimálně.

Přesně toto se prý mohlo odehrát i v dívčím penzionu, kdy se jí chodbami začaly šířit pomluvy o zdvojení mladé profesorky a časem to všichni obyvatelé penzionátu začali pokládat za pravdivé. Myšlenka se jim potom usídlila v hlavách a postupně si ji zmaterializovali. Byl tedy případ Emilie Sage paranormálním jevem nebo jen kolektivní halucinací? To se bohužel už asi nikdy nedozvíme…

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.