Kuriozity

Velbloudí dívka vystupovala v cirkuse: Čím trpěla Ella Harperová?

Koncem 19. století byli lidé s neobvyklým zjevem velmi populárními atrakcemi. Patřila mezi ně i Ella Harperová, které říkali “velbloudí dívka”.

Navštivte také:
Hotelové pokoje s temnou minulostí: Kdo v nich zemřel? (část první)

Ella Harperová se narodila v roce 1870 v americkém státě Tennessee s vrozenou poruchou zvanou “congenital genu recurvatum”. Kvůli ní byla schopna ohýbat kolena směrem vzad podobně jako například velbloud. V dětství běžně kráčela bizarním způsobem po čtyřech a jako 12-letá začala rodičům díky svým kouskům vydělávat první peníze.

V roce 1882 totiž začala vystupovat v cirkusech v New Orleans a St. Louis, v následujících letech putovala po několika amerických státech. Publikum o ni projevovalo nesmírný zájem a Ellie vystoupení se rychle vyprodávaly. Každý chtěl vědět, co vlastně dívce je, a vidět, jak bizarně se pohybuje.

V roce 1886 si Elly všiml majitel “lidského cirkusu” W.H. Harris, který zaměstnával lidi s různými deformacemi a poruchami. Nabídl jí práci a dívka začala vystupovat zároveň se skutečným velbloudem, aby publikum mohlo porovnat, jak se jim ohýbají kolena. Právě v tomto období si Ella vysloužila přezdívku “velbloudí dívka”. Začala se dokonce objevovat i na plakátech, které lákaly lidi na vystoupení a její sláva prudce rostla.

Navštivte také:
Bájný Orang Pendek: Může opičí muž opravdu existovat?

Lidé v hledišti dostávali kartičky, na kterých se mohli dočíst, co Ella dokáže. Zároveň se tam psalo, že v roce 1886 dívka končí s vystupováním v cirkuse a chce se věnovat studiu na škole. Tímto způsobem Harris urgoval další lidi, aby si koupili lístky do cirkusu předtím, než Ella přestane vystupovat.

Ella vydělávala 200 dolarů týdně, v přepočtu na dnes by šlo o mimořádně slušných pět tisíc eur. Vystupováním v cirkuse tak dokázala nejen zajistit, aby rodiče na farmě nemuseli dřít od svitu do večera, ale vydělala si i na vysokoškolské studium.

V roce 1886 jako 16-letá opravdu ukončila kariéru a vydala se studovat. Na pár let se jakoby ztratila, veřejnost netušila, kam zmizela ona populární velbloudí dívka.

Navštivte také:
Chlapec posedlý ďáblem? Mladík měl inspirovat tvůrce exorcisty

Až sčítání obyvatelstva v roce 1900 ukázalo, že Ella Harperová se vrátila do rodného Tennessee, kde žila s matkou a sestřenicí. Její otec zemřel v roce 1890 při požáru a jeden z bratrů o pět let později. V Tennessee se jako 35-letá provdala s učitelem Robertem Šavelem, o rok později se jim narodila dcera. Ta však naneštěstí jako šestiměsíční zemřela a další děti už neměli. Teprve v roce 1918 si adoptovali dívku ze sirotčince, i ta však zemřela ve věku jen tří měsíců.

Ella Harperová zemřela 19. prosince 1921 v důsledku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Měla jen 51 let. Je pohřbena v Tennessee a na jejím náhrobku není ani zmínka o tom, že byla slavnou velbloudí dívkou, která fascinovala a tak trochu děsila lidi na jihu USA.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.