Všichni čas od času rádi cestujeme. Někteří lidé však holdují úplně jinému typu cestování – na okraj válečné zóny nebo na místo nedávné katastrofy. Temný turismus existuje již dlouho a stále se zdá, že bude pokračovat i v budoucnosti.
Navštivte také:
VIDEO: Děsivé městské legendy, ze kterých vám ztuhne krev v žilách
Trvá to již více než sto let
I kdybychom si mohli myslet, že temný turismus je nedávný výstřelek, faktem je, že trvá už více než 100 let. Mark a Tracey Normanovi v knize Dark Folklore podrobně popisují bohaté lidi, kteří koncem 19. století podnikali výlety do Whitechapel v East Endu v Londýně, kde došlo k vraždám Jacka Rozparovače. Podobné zájezdy se konaly v oblastech Manhattanu v New Yorku přibližně ve stejnou dobu. Existuje mnoho odvětví temného turismu, které uspokojují individuální touhy. Nezáleží na tom, do jakého typu destinace chcete jít a proč, když existuje způsob, jak tam jít. A také to ukazuje, že u některých existuje dlouhodobá touha navštívit místa temnějšího druhu.
Místa bitev a válek
Některé z prvních příkladů válečné turistiky lze datovat do začátku 60. let 19. století. V té době si mnozí boháči koupili lístky na piknik na dohled od bojišť americké občanské války. Někteří z nich se dokonce spojili, aby si koupili pozemek, na kterém se odehrálo několik bitev. Po skončení války plánovali prodávat zájezdy na bojiště – a mnoho z nich to také udělalo. Bohatí lidé platili již v roce 1815, například za to, že si mohli posedět a navečeřet se při pozorování průběhu bitvy u Waterloo.
Navštivte také:
VIDEO: Lidé spojovaní s UFO, kteří zemřeli za podezřelých okolností
Prohlídka slumů
Koncem 19. století a začátkem roku 1900 vzkvétal turismus ve slumech. Mnozí lidé cestovali do chudobou zasažených oblastí v Brazílii, Indii, a Jižní Africe. Na návštěvách v jihoafrických slumech je obzvláště ironické, že vznikly za účelem vzdělávat bílé Afričany o tom, jak žila černá populace. Jak se odvíjela 90. léta, mnoho lidí z jiných zemí světa se také chtělo zúčastnit těchto zájezdů. A zdá se, že je podnikali z jiného důvodu, než vzdělávacího. Jak pokračovalo 21. století, mnohá města po celém světě, která mají notoricky známé chudší oblasti, zažila tuto slumovou turistiku.
Fascinace katastrofami
V rámci temného turismu si někteří lidé uspokojují touhu navštívit oblasti, které nedávno zasáhla nějaká katastrofa. Jako dobrý příklad bychom mohli uvést prohlídky Pripjati během desetiletí od černobylské katastrofy. Nedávno, v letech po hurikánu Katrina v roce 2005, mnoho společností nabídlo, že provezou turisty po oblastech zasažených povodněmi. Negativní stránkou těchto zájezdů bylo, že ve skutečnosti překážely snahám o obnovu. Faktem je, že kdekoli zasáhne katastrofa – ať už je přírodní nebo způsobená člověkem (například únik ropy Exxon Valdez) – mnozí zaplatí slušné peníze, aby viděli zkázu na vlastní oči. A jelikož na světě neustále dochází k povodním, požárům i sopečným erupcím, počet těchto destinací bude pravděpodobně nadále přibývat.
Navštivte také:
VIDEO: 5 záhad, které stále čekají na odhalení
Lidé to dělají, aniž by si to uvědomovali
Mnozí lidé se účastní temné turistiky, aniž by si to uvědomovali. Nejzřejmějším příkladem jsou miliony lidí, kteří navštíví koncentrační tábor Osvětim v Polsku nebo Dům Anny Frankové v Amsterdamu v Nizozemsku. Obě místa zažila značnou hrůzu a trápení. Ačkoli jsou tyto návštěvy důležité z pohledu vzdělávání, každé místo je v podstatě temnou turistickou lokalitou. Dalším příkladem jsou mnohé oblasti v bývalém Sovětském svazu, zejména ty s přímým souvisem se studenou válkou, jako například opuštěné vojenské objekty. Někteří mohou tvrdit, že formou temné turistiky jsou i výlety do Benátek v Itálii především proto, že je jisté, že jednoho dne je pohltí moře.
Děje se to i dnes – mnoha způsoby!
Po 21. století se zdá, že existuje stále více lokalit, za které jsou lidé ochotni utratit peníze. Mnozí například cestují, aby viděli místa, kde sídlily kulty nebo do budov, kde sérioví vrazi žili nebo spáchali své zločiny. Dokonce jsou atraktivní i opuštěná zdravotnická zařízení, ve kterých jsou stále lékařské nádoby se všemi možnými pozůstatky.
Navštivte také:
VIDEO: Děsivé obrazy, které ve vás vyvolají strach
Virtuální temná turistika
V moderní době není asi žádným překvapením, že člověk se může zúčastnit temné turistiky, aniž by opustil pohodlí svého obývacího pokoje. Virtuální cestovní ruch bude v průběhu let pravděpodobně narůstat. V roce 2017 zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg přeměnil tuto myšlenku ve skutečnost. Šel na virtuální prohlídku nedávno zaplaveného Portorika a vysílal ho živě, což vedlo k velké kritice. Důvodem byl zejména zjevný nedostatek empatie ze strany zakladatele Facebooku. Takové virtuální prohlídky do oblastí zasažených tragédiemi by však bylo možné využít k dobrým účelům. Mohly by být příležitostí získat finanční prostředky, pokud lidé na vlastní oči uvidí utrpení. A ještě by mohly sloužit jako vzdělávací nástroj.