ParaMag

Co ukrývá tajemný polský hrad Krzyztopor?

 Rychlé zprávy

Co ukrývá tajemný polský hrad Krzyztopor?

Co ukrývá tajemný polský hrad Krzyztopor?
06 března
00:15 2016

Na jihovýchodě Polska v městečku Ujazd leží nyní již zřícenina snad nejtajemnějšího hradu celé Evropy – Krzyztopor. Hrad byl dokončen v roce 1644, a jeho vzhled se absolutně vymykal tehdejším architektonickým zásadám a zvyklostem.

Základním principem jeho stavby byl totiž čas – jakási obrovská alegorie času. A právě proto si množství lidí myslelo, že tam byl nebo stále ještě je ukryt nějaký stroj času. Co je pravdy na této legendě?

Hrad ve tvaru pentagramu
Za stavbou i celým projektem hradu stál polský vévoda Krzysztof Ossolinský (1587 – 1645), který ho dokončil v roce 1644. Popudem ke stavbě tohoto hradu mu bylo jedno spiritistické setkání s dalšími mladými šlechtici v roce 1619, kde měli vyvolávat ducha prvního polského krále Boleslava I. Chrabrého, co se jim mělo údajně i podařit. A právě zde měl Ossolinský od něj dostat příkaz na stavbu hradu, ve kterém bude ukryta brána do jiné dimenze. Zda to tak opravdu bylo, je sporné, ale na začátku roku 1644 Ossolinský skutečně dokončil výjimečný hrad, který se nepodobal žádnému jinému ve světě.

2632023

Půdorysem hradu byl obrovský pentagram s 366 okny, které symbolizovaly počet dní v roce. V útrobách hradu se nacházelo 52 místností, které symbolizovaly počet týdnů v roce, 12 tanečních síní, které představovaly počet měsíců v roce, a nakonec 4 věže jako všechna roční období.

Tajemné rituály v katakombách
Již během budování hradu v jeho podzemí záhadně zmizelo asi dvacet dělníků, a nikdo nevěděl co se s nimi stalo. Podle některých svědectví se mělo několik dělníků před zraky svých kolegů rozplynout ve vzduchu. A právě podzemní chodby a tajemné místnosti byly útočištěm vévody Ossolinského. Zřídil si tu svou pracovnu, která byla podle výpovědí svědků plná magických knih. Legendami kolem hradu Krzyztopor (v překladu Krzyz – kříž a Topor – sekera) se to jen hemží. Ossolinský získal mezi zdejšími obyvateli pověst velkého podivína, který v podzemí hradu téměř dva roky pracoval na neznámých experimentech. A právě dlouhý pobyt v katakombách se projevil i na jeho zdraví, kdy byl stále unavenější, bledší a slabší.

2632027

Zda to však bylo jen nedostatkem slunce, nebo právě kvůli záhadným experimentem, se už asi nedozvíme. Ossolinský si tak své výjimečné sídlo dlouho neužil – zemřel v roce 1645. Těsně před smrtí se však svému synovi zmínil o stroji času v podzemí hradu, a prosil ho, aby pokračoval v jeho díle, a znovu se spojil s Boleslavem I. Chrabrým.

Jeho syn však zemřel jen čtyři roky po otcově smrti, a hrad Krzyztopor zůstal obestřen velkým tajemstvím. Nikdo nevěděl, co se přesně v podzemí hradu odehrávalo, protože ti, kteří později podzemí navštívili, se už nikdy nevrátili, což se tvrdí i ve zdejších starých kronikách.

Hradu se báli i vojáci
V roce 1655 byl hrad Krzyztopor obsazen a částečně zničen švédským vojskem na čele s generálem Lennartem Torstensonem. Švédští vojáci však rychle po obsazení hradu zjistili, že něco s ním není v pořádku, protože během roku, kdy tam byli, se v podzemí hradu ztratilo mnoho švédských vojáků. Švédové po roce hrad opustili, ale předtím ho ještě vypálili. Velké tajemno obestírá hrad dlouhá století, v podzemí hradu se totiž ztrácelo množství lidí, navíc hrad se čas od času zahaloval do jakési modré záře.Do podzemních prostorů hradu Krzyztopor se v roce 1944 dostali i sovětští vojáci, kteří zde pátrali po svých druzích, kteří se nevrátili z průzkumu této zříceniny.

2632025

Z celé ozbrojené skupiny 40 vojáků se však nakonec vrátil jen jeden, byl jím voják Vasil Papuchin. Ten jako jediný přežil, a později se zmínil i o tom, co se tam vlastně stalo. Vojáci v katakombách objevili starobylé těžké dveře, které otevřely, a právě Papuchin dostal od velitele jednotky rozkaz, aby hlídkoval před dveřmi, což mu zachránilo život.

Papuchin o několik desítek vteřin slyšel pouze výkřiky vojáků, a když se podíval přes pootevřené dveře viděl už jen posledního z nich, který se rozplynul v jakési bílé mlze. Co se tedy ukrývalo v podzemí hradu Krzyztopor, kde prováděl své experimenty vévoda Krzysztof Ossolinský? Proč se v katakombách ztratilo tak mnoho lidí, které už nikdo nikdy neviděl? Někteří badatelé na to mají vysvětlení, věří totiž, že v podzemí, které později vyhodili do povětří právě Sověti, se nacházel vstup do jiného časoprostoru. Na věži nad vstupní branou je totiž vyryto písmeno W. Někteří historici tvrdí, že tento symbol podle kabalistické knihy Zohar symbolizuje čas a nekonečnost nebo nekonečné trvání.

Štítky
Sdílej

Autor článku

tomrich

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář