ZáhadyZe zpráv

Existoval poklad na Stříbrném jezeře?

Legendární dobrodružný film Poklad na Stříbrném jezeře podle námětu německého spisovatele Karla Maye snad netřeba nikomu zvlášť představovat. Skvěle vymyšlený příběh však nemusí být až taková fikce, jak se na první pohled zdá. Podle indiánských legend se skutečně někde v arizonských horách skrývá obrovský indiánský poklad, který je dodnes stále někým nebo něčím střežen. Podaří se ho někomu vyzvednout?

Zlatý poklad v Arizoně?
Vědci a historici tvrdí, že všechny legendy o indiánském zlatě v Arizoně jsou jen obyčejným mýtem. Nasvědčuje tomu fakt, že indiánské kmeny v Severní Americe v době kolonizace byli na nízkém stupni vývoje, proto není žádný předpoklad, že by indiáni zlato zpracovávali, či dokonce z něj vyráběly cennosti. Historici zřejmě mají pravdu, existují však důkazy o tom, že zlatý poklad na území Arizony skutečně existuje a ukryli ho tam Aztékové, někdy v roce 1520, kdy španělský dobyvatel Hernando Cortes poprvé zaútočil na mocnou Aztéckou říši.

1720531

Ve své knize Zlato Apačů to uvádí historik a člen Arizonské historické společnosti Jim Turner. První informace o jeskyni naplněné obrovským množstvím zlata přinesl do Evropy španělský cestovatel Marcos de Niza někdy v 30. letech 16. století. Marcos de Niza působil v Peru, Guatemale a Mexiku jako misionář a v roce 1539 podnikl expedici do Arizony, kde se podle peruánských a mexických domorodců měl ukrývat obrovský zlatý poklad. Nic se mu však nepodařilo najít.

1720529

Na Marcose de Niza navázal španělský cestovatel Francisco Coronado, který také hledal legendární zlatý poklad na území Arizony, Kansasu a Nového Mexika. Ani jemu se však nepodařilo nic najít, ale od indiánů získal další cenné informace o legendárním zlatém pokladu. Ti mu řekli, že když byl španělský dobyvatel Cortes poprvé Aztéky poražen, tehdy bylo aztécké panovníkovi Montezumovi II. jasné, že Cortésovi jde jen a jen o zlato. Proto se rozhodl, že všechno aztécké bohatství ukryje někde velmi daleko na severu, na území kočovných indiánských kmenů, s nimiž Aztécká říše dlouhodobě obchodovala. Celý zlatý aztécký poklad byl tak převezen někde do arizonských hor.

Tajemní strážci pokladu
Aztékové však kromě velmi dobrého úkrytu, zlatý poklad důkladně zajistily. Všichni muži kromě vůdců, kteří zlato převáželi prý podle legendy spáchali sebevraždu. Mělo se tak zajistit, aby se zabránilo vyzrazení místa úkrytu, ale i to, aby duše mrtvých Aztéků tento zlatý poklad navěky hlídaly. Pro někoho možná úsměvná legenda, ale skutečnost je taková, že dosud se nikomu nepodařilo poklad vyzvednout (i když někteří hledači místo úkrytu zlata našli), protože jim v tom zabránili právě tajemní strážci, kteří téměř vždy všechny pozabíjeli. Všichni hledači pokladu, kteří se pokoušeli zlato najít, se už nikdy nenašli, případně se našli jen jejich torza těl.

Tak například v roce 1867 se do arizonských hor vydala výprava velmi zkušeného poručíka Johna Duvalla. Výprava vyrazila z města Fénix ještě v polovině května roku 1867 s jediným cílem, přivést legendární zlatý poklad. Z celé výpravy se však vrátil jen jeden indiánský stopař, který vyprávěl, co se jim v horách stalo. John Duvall údajně našel vstup do jeskyně, kde se měl ukrývat celý poklad, ale dříve než do jeskyně vstoupili, je napadli neznámí útočníci. Měli sice lidskou podobu, ale nevydávali žádné zvuky a na celou výpravu zaútočili sekerami a noži. Přesto, že po nich celá výprava střílela, kulky létaly skrz jejich těla. Tehdy tomuto příběhu nechtěl nikdo věřit.

Podobně však skončila i expedice v roce 1932, kterou zorganizoval syn americké advokátky EC Ruthové. Právě tato advokátka ještě v roce 1912 dostala jakousi starou mapu, kde bylo zakresleno místo zlatého pokladu. Její syn Adolph tuto mapu našel a tak se i s přáteli vydal poklad najít. Už se však nikdy nevrátil. Matka proto oslovila místní domorodce, aby se jí syna pokusili najít. Domorodci našli jen lidskou lebku, která jak se později potvrdilo, patřila právě jejímu synovi Adolphovi. A tak bychom mohli pokračovat dále.

Naposledy takto nechvalně skončila výprava zorganizovaná americkým magnátem Haroldem Witchellem v polovině roku 2010. Celá výprava, kterou vedl bývalý voják Tim Ruppelt se také záhadně ztratila, přesto, že byla vybavena nejmodernější technikou, dostatkem zbraní a potravin. V roce 2011 se podařilo pátrací skupině některé členy Ruppeltovy výpravy najít. Jejich těla však byla v pokročilém stádiu rozkladu, ale po přezkoumání bylo zjištěno, že členové expedice byli někým napadeni a zemřeli na sečné a bodné zranění. Mohli i tuto expedici, jako mnohé výpravy předtím, napadnout údajní strážci pokladu, které někteří hledači pokladů považují za duchy aztéckých bojovníků nebo to byl jen obyčejný zločin místních obyvatel, kteří chtějí takto vystrašit další hledače pokladů?

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.